ETİCARET ETİCARET ALTYAPI ETİCARET SEO SÖZLÜK

Alexa Nedir? Kimlerin İşine Yarar?

 alexa

Web siteniz varsa, onun web siteleri sıralamasındaki yerini merak ediyorsunuzdur. Rakipleriniz ile aranızdaki konumunuz, web sitenizin zaman içerisindeki sıralamadaki değişikliklerini merak ediyorsunuzdur. Alexa bunun ile ilgili fikirler verecektir.

 #Alexa Nedir?

 1996 yılında kurulmuş ABD merkezli amazon.com tarafından yönetilen ve tüm dünyadaki web sitelerini analiz edip, çeşitli kriterlere göre, dünya üzerindeki ve web sitesinin hizmet verdiği ülkedeki sıralamasını gösteren bir analiz ve ölçümleme aracıdır.

Bu alanda oldukça eski olmasından dolayı çok büyük bir veri tabanına sahip olup, bu veri tabanından dolayı internet kullanıcılarının bir web sitesi hakkında bilgi edinmek için ilk baktıkları ölçümleme aracı durumundadır.

#Çalışma sistemi

Eğer ki bir web sitesinin verilerini görmek istiyorsanız, Alexa.com adresine girip, arama kutusuna sitenin adresini yazıp (eticaretgunlugu.com) Enter tuşuna bastığımızda o sitenin dünyada ve Türkiye ya da kendi ülkesinde kaçıncı sırada bulunduğunu görebiliriz.

Ayrıca Alexa.com’da Country bölümünden Türkiye bölümünü seçtiğimizde, Türkiye’deki internet kullanıcılarının en çok ziyaret ettikleri ilk 100 web sitesinin listesini görebiliriz. Eğer Country bölümünden Türkçe’yi seçersek, Türkçe yayın yapan web siteleri arasından en çok ziyaret edilen ilk 100 siteyi görebiliriz.

Alexa toolbar’ı araç çubuğuna yüklemiş kullanıcıların, son 3 ay içerisinde gerçekleştirdikleri trafik üzerine yapılan değerlemedir. Gerçekleşen bu trafik, 2 temel parametre ile hesaplanır; ziyaret ve sayfa görüntüleme.

Ziyaret, gün içerisinde bir web siteye giriş yapan toplam Alexa kullanıcı sayısını vermektedir. Sayfa görüntüleme ise adından da anlaşılacağı gibi Alexa kullanıcıları tarafından görüntülenen toplam sayfa sayısını vermektedir. Burada altını çizmek istediğim konu, eğer bir kullanıcı bir web sitenin aynı sayfasını gün içerisinde birden fazla görüntülerse, bu “1” sayılmaktadır.

Alexa hesaplaması günlük olarak yapılmaktadır. Son 3 ayda gerçekleşen toplam ziyaret ve sayfa görüntüleme sayılarının geometrik ortalaması ile oluşan bu değeri, Türkiye ve dünya bazında günlük olarak takip edebilmeniz mümkün.

Alexa %100 doğru veriler vermemesi ile birlikte, yaklaşık olarak verdiği veriler güvenilir sayılır ve siteler hakkında yaklaşık olarak fikir sahibi olmamızı sağlar. Yani eğer ki Alexa bir sitenin Türkiye’de ilk 1000 site arasında yer aldığını söylüyorsa, o site yaklaşık olarak o sıralardadır.

#Tüm siteler Alexa’da güzükür mü?

Alaxa, web site verilerini dünya’da 30 milyon site arasına girdikleri zaman göstermeye başlar. Bunun yanı sıra ilk bir milyon site arasında yer alan siteleri de listeler. Bu kriterlere uyan dünyadaki tüm web siteleri Alexa’da ölçümlenebilir.

Ayrıca bir web sitesini Alexa’da ölçümlemek için, o web sitesinin sahibi ya da ortağı olmak zorunda değilsiniz. Her hangi bir internet kullanıcısı, dilediği tüm web sitelerinin Alexa değerlerini görebilir.

Alexa sıralaması ne kadar düşük ise web siteniz Alexa değerlemesi açısından o derece başarılı demektir. Ayrıca ilk 100,000’de olan web sitelerin önemli oranda ziyaretçi trafiğine sahip olduğu söylenebilir.

Ayrıca SEO çalışması yaptırdığınızda, çalışmayı yapan firmayı daha iyi analiz edebilirsiniz.

#Özetle:

Alexa eklentisi sayesinde bir web sitenin kalitesi hakkında saniyeler içerisinde fikir sahibi olabilirsiniz. Örnek : http://www.alexa.com/siteinfo/eticaretgunlugu.com

Bunlar da ilginizi çekebilir !

2 Yorum

  • Hocam Merhaba Alxa da Aylık 10 Dolar Üye Olnuyormuş Ve Kod Veriyolarmış Onu Sitene Katıyormuşsun Gayet Faydalıymış Tavsiye Edermisiniz Sizce ??

  • Merhaba, Alexa üyelik için ücret talep etmemektedir. Doğrudur kod veriyorlar ve sitenize ekliyorsunuz.

Yorum yaz

*