İNSAN KAYNAKLARI (İK)

İş Hayatı Z Kuşağına Hazır Mı?


Randstad Workmonitor’ün, önümüzdeki senelerde iş hayatında bulunmaya başlayacak Z kuşağı konusunda çarpıcı verileri göz önüne seriyor.

Z kuşağına hazırlanmak…

İş dünyasının profesyonelleri X kuşağı, Y kuşağı derken, Z kuşağı için hazırlık yapmaya geldi. Peki, mevcut çalışanlar, bugünden itibaren 2019 yılına kadar  işgücü pazarına girecek olan Z kuşağını nasıl görüyor?

• Ankete katılan çalışanların yüzde 70’i, Z kuşağının evvelki kuşaklara göre işyerinde daha esnek çalışma düzenleri isteyebileceğine inanıyor.
• Global olarak çalışanların % 62’si, mevcut çalışanların Z kuşağından teknoloji kullanımıyla alakalı çok şey öğrenebileceğini söylüyor.
• Bu konu, iş/hayat balansı açısından pek de ehemmiyetli değil ve katılımcıların yalnızca yüzde 39’u bu açıdan Z kuşağından öğrenecekleri şeyler olduğuna inanıyor.
• Kuşaklar arası işbirliğini güçlendirmek için patronların yüzde 59’u mentorluğu aktif biçimde destekliyor: Daha yaşlı olan personeller gençlere koçluk yapar. Hollanda’da (yüzde 46), Danimarka’da (yüzde 43) ve Japonya’da (yüzde 39) bu konu fazla önem vermiyor.
• Global olarak çalışanların yüzde 65’i sahiden yenilikçi olmak için Z kuşağının gerekli olduğunu düşünüyor. Bu yaklaşımı en fazla benimseyenlerin Hindistan (yüzde 86), Brezilya (yüzde 87), Portekiz (yüzde 88) ve çalışanları olduğu görülüyor.


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*