DÜNYADAN ETİCARET GİRİSİMCİLİK HABERLER

Alman Seyahat Şirketi Uniste’in Kurucusunun Sır Ölümü

2002 yılında kurulan ve Almanya’nın en büyük e-ticaret şirketi haline gelen Unister’in kurucusu Thomas Wagner uçak kazasında hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz hafta Venedik’ten Leipzig’e seyahat eden özel uçağın Slovenya’da düşmesi sonucu, Thomas Wagner ile beraber şirketin hissedarı Oliver Schilling, bir Alman finans danışmanı ve uçağın pilotu hayatını kaybetmişti.

Uçakta Milyonlarca Euroluk Paranın Ne İşi Vardı? 

Wagner’in

www.eticaretgunlugu.com

www.eticaretgunlugu.com

Venedik’e bir kredi anlaşması için gittiği, yanında milyonlarca euroluk da para taşıdığı iddiaları Almanya’yı karıştırdı. Slovenya polisi kaza alanında 10 bin isviçre Frangı bulunduğunu açıklarken, içerisinde milyonlarca euro olduğu iddia edilen çanta konusunda açıklama yapmadı. Şirketin yüzde 16.7’lik hissesini elinde bulunduran Daniel Kirchhoff da, Wagner’in yanında olduğu iddia edilen büyük miktarda para olduğunu iddia ederek soruşturma başlatılması talebinde bulundu.

Wagner’in hayatını kaybetmesinin ardından acil bir hissedarlar toplantısı düzenleyen Unister Holding, toplantının ardından iflasını açıkladı. Açıklamada şirketin seyahat kolu olan Unister Travel’a bağlı popüler portallar Ab ın Den Urlaub ve Flüge.de’nin operasyonlarını normal şekilde sürdüreceği ve müşterilerin holdingin iflasından tam olarak etkilenmeyeceği belirtildi.

unister-768x513-eticaretgunlugu.com

Seyahat Şirketleri Etkilenmeyecek Dendi Ama….

Salı günü grubun yerel tur operatörü Urlaubstours da iflasını açıkladı. Operatörün iflasına ilişkin nedenler açıklanmazken, Unister nedeni ile o tarihe kadar rezervasyon yapmış tüm müşterilerin iflas sigortası kapsamına dahil olduğu ve paralarını geri alabilecekleri duyuruldu. Açıklamada, tur operatörünün yeni rezervasyon almayacağı da ifade edildi.

Çarşamba günü ise uçak, otel ve başka seyahat hizmetlerini bir arada sunan dinamik paketleri yaratan Udeals seyahat portalı ve içerisinde seyahat dışı sektörlerde etkinlik online portalı barındıran Unister GmbH de iflasını açıkladı.

Unister’in meslek modelinde müşteriler doğrudan tedarikçilere ödeme yapıyor, dev online şirketi rezervasyon başına komisyon alıyordu. Unister’in bu kadar hızlı bir biçimde dağılması, Alman seyahat sektörünü derinden sarstı ve komisyon üzerinden çalışan başka büyük seyahat portallarının geleceği konusunda soru işaretleri oluşmasına sebep oldu.

İlginizi çekebilecek yazılar

eBay.com’da Satışa Sunulan En İlginç Ürünler

Alibaba.com’un Kurucusu Jack Ma; Sahte Ürünler Orjinalinden Daha İyi???

Dünya’daki İhracat Verileri Işığında Neden E-İhracat

İhracat Neden Önemlidir?

İhracat yapacaklara 12 önemli uyarı

e-İhracat’ta Çifte Vergilendirme

e-İhracat ve Katma Değer Vergisi Uygulaması

Yurtdışına e-İhracat ve Kurumlar Vergisi

e-İhracatta Gerçek Kişilerin Vergilendirilmesi Nasıl Olmaktadır?

E-İhracat Modelleri

E-İhracat’a Devlet Destekleri

E-İhracat’a başlamadan önce bilinmesi gereken hukuki düzenlemeler

10 Adımda E-İhracatçı Nasıl Müşteri Bulur?

Dijital Ürün Üreten Kişi ya da Firmalarda Vergilendirme Nasıl Olacak?

KOSGEB’in Verdiği Destekler

TÜİK Verilerine Göre İhracat % 10,2 Düşüşte

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*