HABERLER ÖDEME SİSTEMLERİ TÜRKİYE

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Kart kullanımı Temmuz 2016 raporunu açıkladı

BKM’nin raporuna göre Türkiye’de 113,1 milyon tane banka kartı ve 57,8 milyon adet kredi kartı kullanılmaktadır. işte bu 170,9 milyon tane kart üzerinden yapılan ödemelerin toplamı ise Temmuz ayında 48,5 milyar TL’yi bulmuştur. Bu tutarın 44,1 milyar TL’lık kısmı kredi kartları ile yapılırken 4,4 milyar TL’si ise banka kartlarıyla hazırlanmış.

Banka kartlarının yükselişi

Geçen yılın tıpkı zamanına göre kartlı ödemelerle yapılan işlemler yüzde 5 artarken, yine geçen tıpkı zamanına göre gelişme oranı banka kartı ile ödemelerde yüzde 31, kredi kartı ile ödemelerinde ise yüzde 2 olmuş. Kısacası banka kartı ile ödemelerde kaydadeğer bir artış söz konusu. Dolayısıyla e-ticaret sitelerinin bu ödeme metodunu kullanmasında yarar mevcut.

Vergi ödemelerinde kredi kartı ve taksitler dikkat çekiyor

BKM‘nin bu raporda dikkat çektiği bir diğer detaysa halk ve vergi ödemelerine dair. Motorlu Taşıtlar Vergisi (metre) benzeri vergilerin dahil bulunduğu bu dikeyde (Vergi ödemeleri) kredi kartlarıyla 2,1 milyar TL’lik ödeme yapılmış. kamu ve vergi ödemelerde kredi kartları ile yapılan ödemeler yüzde 4,7’lik bir pay almış.

vergi-odemeleri-800x450_eticaretgunlugu.com

Diğer yandan vergi ödemelerinin yarısından fazlası (S) internetten oluşturulmuş. 1,1 milyar TL’lik ödeme tutarı ile “Vergi ödemeleri” alanı, internet üzerinden en fazla ödeme yapılan ay olmuş. Kredi kartı ile yapılan vergi ödemelerinin yüzde 54’ünde taksit tercih edilirken kredi kartları ile yapılan vergi ödemelerinde ortalama tutar 409 TL olmuş.

bkm_infografik_Temmuz_2016-eticaretgunlugu

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*