BİTCOİN DÜNYADAN HABERLER

Bitcoin’in ikiye bölünmesi önlendi mi?

Bitcoin yatırımcılarının gözü kulağı bitcoin’in ikiye ayrılacak olması tartışmaları şu an için bitmiş görünüyor. Bitcoin, yazılımsal olarak gittikçe artan işlem talebini karşılayabilecek düzeye geldiği için 1 Ağustos’ta gerçekleşmesi beklenen iki değişik para birimine ayrılma konusundan kaçınmış oldu.

Bitcoin madencileri ikiye ayrılmaya karşı Bitcoin Improvement Proposal 91 (BIP91)’e destek oldular ve böylelikle ikiye ayrılma önlenmiş oldu.

BIP 91, bitcoin alım-satım yoğunluğunu çok daha rahat bir şekilde karşılayacak olan SegWit2x isimli bir yazılıma yükseltmenin ilk adımı olarak belirtiliyor. Analistler, BIP 91’e verilen desteğin Cuma gününe kadar yüzde 80’i geçmesi vaziyetinde ayrılmanın gerçekleşmeyeceğini belirtiyorlardı.

Bir takım yatırımcıların bitcoin’e giriş yapması, dijital para biriminin 8 senede 44 milyar dolara kadar yükselmesine kapı aralamıştı. Ayrılma sinyalleri, bitcoin’in değerini 3.000 dolardan takriben 1,830 dolara kadar geriletmişti. Cuma günü ise ayrılmanın olmayacağı netleşince Bitcoin haftaya 2,714 $ ile başladı.

bitcoin 3 aylık periyodu

Bitcoin/dolar 3 aylık grafik. Kaynak: coinmarketcap.com

Bitcoin’in ayrılmasının gündeme gelmesinin ana nedeni, katılımcıların işlem gecikmelerinden yakıntı etmesiydi. Bitcoin altyapısı, hızlı büyümesine ayak uyduramayınca her bir işlemin fiyatı 83 cent’e kadar çıkmış ve bu yüzden de Bitcoin madencileri farklı analiz eder üretme yoluna gitmişti ki bu de ayrılma mananına geliyordu. Netice olarak SegWit2x’de uzlaşmaları bu problemi çözdü.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yazar hakkında

kemalozgur

Ben yılların verdiği ticari geçmişini 3 yıldır e-ticarete taşıyan bir girişimciyim. Bundan böyle tecrübelerimi siz değerli okurlarımla paylaşacağım. E-Ticaret ile kalın...

Yorum yaz

*