HABERLER SOSYAL MEDYA

Bot ile Hesap Açmanın Zararları


Botlar, hayatımızın her yerinde mevcut. Öyle ki Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında gerçek hesaplardan çok fake, bot hesapların olduğunu söylemek kesinlikle mümkün. Kişiler, çeşitli nedenlerden dolayı bot hesaplar oluşturarak bu hesaplar ile giriş yapmayı tercih ediyor. Peki ya bot hesapların bize ne tür zararı olabilir ?

Bot hesabının zararını en çok gören kesim, sosyal medya hesapları için takipçi hizmetleri alan kesim oluyor. Bu kesimin amacı, gerçek kişilere reklam vererek satışlarını veya erişimlerini arttırmak. Buna rağmen çeşitli medya kuruluş sahipleri, panellerindeki kullanıcı sayısını arttırmak için, aslı ve kullanıcısı olmayan bot hesapları seri bir şekilde açarak bu hesapları müşterilerine takipçi olarak gönderiyor. Dolayısıyla bu hizmeti satın alan kişiler, satışlarında veya gönderim erişimlerinde herhangi bir değişikliğe rastlamıyor.

Bu işlemlerin yararını gören tek grup ise takipçi satışı yapan grup. Bir satıcı, işlemleri ne kadar ucuz fiyatlar ile yaparsa o kadar çok müşteriye sahip olur. Örneğin 1000 takipçiyi A firması 10 TL’ye atarken B firması 5 TL’ye atarsa, müşteriler de doğal olarak B firmasını tercih eder. Ancak B firması, panelindeki kullanıcıları bot ile kasmıştır yani herhangi bir gerçek kullanıcısı yoktur. Bu durumda hiç yoktan 5 TL gelir elde eden B firması, haksız bir şekilde kazanç elde eder. Lütfen siz de, bu şekilde bir sipariş vermeden önce satın alacağınız firmaya bot olup olmadığı ile ilgili sorular yöneltmeyi unutmayın.


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*