HABERLER TEKNOLOJİ

Cep Telefonunuz ve SIM Kartınız 4.5G’ye Uyumlu mu?


Herkese selam! 1 Nisan’dan itibaren kullanılacak olan 4.5 hangi telefonlar tarafından kullanılabilecek, destekleyen ve desteklemeyen telefonlara bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

İhalenin 800, 900, 1800, 2100 ve 2600 MHz bandında toplamda 20 frekans paketi ihaleye açıldığı, hangi paketi hangi operatörün aldığı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

GSM operatörlerinin tüm hazırlıkları tamam peki siz hazır mısınız?

Bunu öğrenmenin değişik yolları vardır. Ya yazımızın devamındaki uyumlu ve uyumsuz telefonlar kısmından öğreneceksiniz. Ya da Kullanmış olduğunuz hatta göre GSM  Operatörleri (Turkcell, Telsim, Avea)’inden öğreneceksiniz.

4.5G teknolojisinden faydalanmak istiyorsanız, cihazınızın modeminin 4G/LTE desteğine sahip olması yani 4.5G’ye uyumlu olması gerekmektedir.

Önceden kullanmış olduğunuz tüm Sim kartları 4.5 G teknolojisine uygun değildir. Öncelikle onu değiştirmeniz gerekmektedir. 31/12/2015 tarihinden önce Sim kartlarını değiştirenler ücretsiz değiştirmişti.

4.5 G’yi kullanmak isteyen cep telefonu sahiplerinin SIM kartlarının yeni teknolojiyle uyumluluğunu sorgulamaları gerekiyor. Şu anda Türkiye genelinde 72.8 milyon hattın 12 milyona yakın kısmı 4.5G’yle uyumlu telefonla kullanılıyor. 37 milyona yaklaşık abonenin SIM kartları 4.5G’yle uyumlu değil. GSM şirketleri düzenledikleri yeni kampanyalarla 4.5G’yle uyumlu SIM kartları vermektedirler. Ancak eski kullanıcıların SIM kartlarını değiştirmesi gerekecek.
Operatörler SIM kart değiştirme işlemlerini ücret alarak yapmaktadırlar. Operatörlere ve bayilere göre değişkenlik gösteren bu ücretler 8 ila 25 TL arasında değişen tutarlar talep edilmektedir.

Operatörler SIM kart değiştirme işlemini ücret alarak yapıyor. Operatörlere ve bayilere göre değişkenlik gösteren bu ücret 8 ila 25 lira arasında değişiyor. Peki hangi SIM kartlar 4.5G’yle uyumsuz.

SIM kartınızın 4.5G’yle uyumlu olup olmadığını GSM opertörleri aracılığıyla sorgulamanız mümkün.

Turkcel Operatörünün müşterileri SIM kartı sahipleri Turkcel’in internet sitesi üzerinden cep telefonu numaralarını girerek SIM kartlarının veya telefonlarının 4.5G’ye uyumlu mu? Değil mi? Aşağıdaki linkten öğrenebilir.

http://www.turkcell.com.tr/tr/4-5g linkinden sorgulamayı yapabilirsiniz.

Vodafone ise SIM kartlarının yüzde 90’e yakınının 4,5 G’yle uyumlu olduğunu söylüyor. Vodafone’un web sitesinde yer alan bilgi notunda “Üzerinde 3G yazan 3G uyumlu (64KB, 128KB, 512KB) Vodafone sim kartları aynı zamanda 4.5G uyumludur” deniliyor.

Türk Telekom / Avea yetkilileri ise 4.5G’den faydalanacak bireylerin SIM kartlarını yenisi ile değiştirilmesi gerektiğini belirtiyor.

4.5G’ye Uyumlu Telefon Listesi


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*