SOSYAL MEDYA SÖZLÜK

Chat (Sohbet) Nedir?


Online “chat-sohbet” eş zamanlı şekilde kişilere birden çok fazla katılımcıyla birlikte karşılıklı yazı mesaj alıp gönderebilmeyi anlatım etmektedir (Phillips and Young, S:13, 2009). birçok sosyal medyada chat alanları mevcuttur. Hatta bazı haber sitelerinde dahi chat panelleri bulunarak ilgili haberlere yalnızca yorum yazılmamakta tıpkı zamanda kullanıcılar bir haber metninin altında karşılıklı şekilde görüşlerini ifade edebilme ve münakaşa imkânına sahiptir.

Chat/sohbet imkânını kullanıcılar seçenek telefon görüşmesi yerinde de kullanmaktadır. Bunun için ses ve görüntülü chat yapma olanağını tanıyan yazılımlar da üretilmiştir. Bunlar içinde en yaygın olarak kullanılanlar, ıCQ (internet Relay Chat), MSN ve SkyPee gelmektedir.

Bir de Web tabanlı sohbet odaları olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yani özel bir ıRC yazılımıyla bir ıRC sunucusuna bağlanmak yerine, Web tarayıcı programınızla bu görevi üstlenen bir Web sayfasına bağlanıp bu sayfadaki metin satırlarına yazarak, o sayfaya aynı anda bağlanan başka kişilerle sohbet edebilirsiniz.

 


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*