BASIN BÜLTENİ DÜNYADAN ETİCARET HABERLER

Çin E-Ticaret Piyasası ve Yeni Getirilen Uygulamalar

Çin, dünya üzerindeki en fazla nüfusa sahiptir. Bu avantajı dolayısıyla birçok alanda 1. Sırada kendisine yer bulmaktadır. Bugünkü yazımızda Çin’in e-ticaret pazarındaki konumunu onların araştırma şirketi olan Mintel’in gözü ile size aktarmaya çalışacağız. Ayrıca Vergi kurallarındaki değişmelere yer vereceiz.

Çin’in dünyadaki e-ticaret pazarın hızla büyümesi hükümetinin politikası ile doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Bu olumlu politikaları sonucu iki haneli büyüme oranlarıyla büyümeyi sürdüreceği görülmektedir.

Büyüme Göstergeleri ve Tahminler

Büyümeye, ortam yaratan hükümet politikaları ve Çin halkının sınır ötesi seyahat etme eğilimleri söz konusudur. Rapora göre;  on yılın sonunda sınır ötesi e-ticaretin yıllık %18’lik birleşik büyüme oranıyla 222,3 milyar dolara erişeceğini tahmin ediyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen sınır ötesi e-ticaret hacmi 97,3 milyar dolardır. Buna göre, 2020 yılında 1,3 trilyon dolara ulaşması beklenen Çin’in toplam online perakende satışları içinde sınır ötesi e-ticaretin payı %17 olacaktır. 2010-2015 döneminde ise sınır ötesi e-ticaret piyasasındaki yıllık birleşik büyüme oranı %63,3 olarak gerçekleşmiştir.

Mintel’in tüketici araştırmasına göre sınır ötesi alışverişte tercih edilen ülkeleri ilişkilendirmiştir. Örneğin, Tayvan’dan güzellik ve kişisel bakım, Güney Kore’den yiyecek ve içecek, Yeni Zelanda’dan bebek maması ve bebek ürünleri, Japonya’dan güzellik ürünleri ve kişisel elektronik ürünleri tercih edilmiştir.

Ayrıca, Çinli tüketiciler hedef alınarak gıda üzerine fiziksel mağazalar yerine, e-ticaret şirketleri kurularak Çin pazarına girilmeye çalışılmaktadır. Bu da online modern bakkal zincirlerinin oluşmasını sağlamakta olduğunu belirtmişlerdir.

Çin’de Yeni Vergiler Yolda

Diğer bir husus Çin Hükümetinin almış olduğu karar ile yeni vergi düzenlemeleri getirilmiştir. Yeni düzenlemeler ile Mintel araştırmasındaki bazı veriler ve hedefler yavaşlama eğilimi gösterebilir.

Yapılan düzenleme ile bazı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar zarar görebilir. Yeni kurallar Nisan ayında yürürlüğe giriyor.

İşte görev vergi oranı ile bazı büyük ürün kategorileri, şunlardır:

  • Gıda,% 10
  • Alkol,% 50
  • Giyim,% 20
  • Kozmetik,% 50
  • Elektronik,% 20

Samsung Üretim Üssünü Vietnam’a Taşıyor

Yen vergi uygulamalarından sonra Çin’deki bazı yatırımcılar üretim üslerini başka ülkelere taşımaya başladılar. Bunun ilk örneği Samsung firmasıdır.

Samsung üretim üssünü Vietnam’a kaydırmıştır. Böylelikle Vietnam Samsung ürünlerinin en büyük üretim üssü olacaktır. Vietnam’daki yatırımlarını son olarak 11 milyar dolara ulaştıran Samsung, etnews internet sitesinde yer alan yeni bir rapora göre bu ülkeye olan yatırımlarını sürdürecek. Samsung üretim hattını %30-40 oranında artırmayı planlıyor. Daha önce mobil ağırlıklı üretim gerçekleştirilen tesislerde, tv ürenler başta olmak üzere birçok ev aletinin üretimi başlayacak. Samsung’un Vietnam’a yapacağı yatırımlarla Çin’deki tesislerin üretim hattı ilk defa geçilmiş olacak ve Vietnam Samsung ürünleri için en büyük üretim üssü olacak.

Diğer bir etken ise, Çin’deki işgücü ücretleri Vietnam’daki işgücü ücretlerinin neredeyse iki katı kadar.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*