ETİCARET GİRİSİMCİLİK

Dijital Girişimcinin Nitelikleri ve Türleri


Dijital Girişimcinin Nitelikleri

Her girişimcinin kendi tarzı olmaktadır ve her girişimcinin kendine has bir karakteri bulunur ama idealde tüm girişimcilerde olması gereken özellikler aşağıdaki gibi sıralanabilir. Burada unutulmaması gereken nokta aşağıdaki bütün şartları sağlamakta olsanız da biraz şansınızın da olması gerekebilir.

› Belirsiz ortamlarda çalışabilen
› Sabırlı
› Azimli
› Bir ekibe liderlik yapabilecek
› Ticari zekaya sahip
› Araştırmacı
› Müşteriyi, pazarı iyi tanıyan
› Dayanıklı
› düş gücü yüksek
› Risk alabilen
› Titiz ve dikkatli
› Kazanma ihtiyacı yüksek olan altı
› iş Bitirici
› deneyimli (bulunduğu alanda)
› Dürüst


Dijital Girişimcinin Türleri

Girişimcinin aslında türü/tipi olmaz ama girişimcileri de davranış biçimlerine, olaylara bakış açısında ve girişimci olma motivasyonlarına göre sınıflandırmak mümkündür.

››Tüccar Girişimci

İnovasyona değil o an pazarda en iyi satılabilecek ürüne odaklanan girişimci tipidir. Sattığı ürünün ne bulunduğu ile çok aşırı ilgilenmez. Bugün çorap satan bir internet sitesi, yarın arkadaşlık sitesi kurabilir. Burada baktıkları tek şey o an neyin pazarda para ettiğini çok aşırı fazla geriye gitmeden kestirebilme ve çabuk paraya çeviribilme yeteneğidir. Marc Zukerberk’i, Sakıp Sabancı’yı, Vehbi Koç’u bu tip girişimcilere misal gösterebiliriz. Bu tip girişimcilerin işletme yüksek lisansı hatta lisans bunun gibi eğitimlerle de aşırı yakın teması bulunmaz hatta eğitimle araları çok da iyi değildir. özetle; bu şahısların ticari zekası üst düzeydedir.

›› İş Adamı Girişimci

Bu girişimci türündeki kişiler okudukları, iş hayatındaki gelişmelerle, çevresel faktörlerle ve eğitimini aldıkları meslek ile girişimciliğe atılan kişilerdir. Bu tip girişimciler çoğunlukla kurumsal yaşamda işe başlarlar ve fırsat gördüklerinde ya da kurumsal hayatta sıkıldıklarında ya da umduklarını bulamadıklarında girişimci olmaya karar verirler. Bu tip girişimcileri başarılı kılabilecek şey kurumsal hayatta öğrendikleri ve iş ağlarının güçleri ile sınırlıdır. Tabi bireyin karakteri ve iç motivasyonları da başarıyı etkileyecek diğer faktörler arasındadır. Bu tip girişimcileri başarısız kılabilecek şey ise ticari yeteneksizlik ve fazla inovasyon odaklı olmalarıdır.

››Teknolojik Girişimci

Teknik altyapısı yüksek olan ve bunu paraya çevirebileceğini fark eden girişimci örneğidir. Ticari zeka ve bireyin karakteri yine etkilidir fakat bu tip girişimcilerdeki en büyük eksiklik teknolojinin nakit kazanmada yeterli olacağını düşünmeleridir. Bu tip girişimcilerin yapması gereken teknolojik inovasyon ile açık kaynak kod üzerine yoğunlaşmaları ve tüccar girişimci ve meslek adamı girişimcilerle ortak devinim etmeleri olacaktır, aksi takdirde serbest çalışan yazılımcı olma yolunda ilerleyeceklerdir.

››Zorunlu Girişimci

Bu tip girişimciler genel olarak zengin ailelerin kuruluşların başına geçmesi için hazırladıkları kişilerdir. Bu türde aldığı eğitim de, etrafı de hep geleceğe hazırlanması içindir. Bu girişimcilerin avantajı finansal sıkıntılardan geçmemeleridir. Dezavantajı ise para kazanma yeteneklerinin başlarda yavaş gelişmesidir.

Özet olarak, yukarıda değindiğimiz girişimci türlerinin hepsinin artıları da eksileri de olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken tüm türlerden barındırmak yada değişik türleri bir araya getirerek amaç bir oluşum sağlamak gerekliliğidir.

 


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*