ETİCARET GİRİSİMCİLİK PAZARLAMA

E-Ticaret Rekabetinde Öne Geçmek İçin Öneriler

E-Ticaret sitelerinin üzerinde dikkatle durması gereken konuların başında kendileri ile aynı işi benzer şekilde yapan çok sayıda rakiplerinin olduğudur. Bu sebeple e-ticaret sitelerinin, rakiplerinden farklı olmak, onların önüne geçmek ve online kullanıcıların tercih ettiği firma olmak için alışılmışlığı bırakarak fark yaratacak projeler üretmesi gerekiyor. Aksi takdirde e-ticaret sitelerinin, bu çetin e-ticaret savaşında ayakta kalarak varlıklarını devam ettirmesi her geçen gün daha da zor olacaktır.

EticaretGunlugu olarak, rekabette nasıl fark yaratacağınıza dair önerilerimizi ele aldığımız bu yazımız ortaya yeni fikirler koyabilmeniz adına size fayda sağlayabilir…

1- Hedef kitlenizi belirleyin

Herhangi bir adım atmadan önce hedeflerinizi ve hedef kitlenizi kesin olarak belirlemeniz gerekiyor. Kime hangi yaş grubuna hitap ediyorsunuz? Hitap ettiğiniz kitlenin beklentileri nelerdir? Bu beklentilere nasıl cevap vermeyi düşünüyorsunuz? Gerçekleştirmeyi düşündüğünüz çalışmalar onların beklentilerine cevap vermeye yeterli olacak mı? Acaba onların ilgisini çekmeyi başarabilecek misiniz? İlk aşamada hedef kitlenizle ilgili bu sorular üzerinden çalışmaya başlarsanız yola daha emin adımlarla devam edebilirsiniz.

2-Ürün bilgisi ve fotoğraf seçimine önem verin

Sitenizde satışa sunduğunuz ürünleri tanıtırken açıklayıcı olmaya ve müşterilerin ihtiyaç duyacağı ilgili tüm detaylara yer vermeye özen gösterin. Yetersiz ürün bilgisi ve özensiz bir fotoğraf ile istenen satış düzeyine ulaşmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle ürün bilgisi ve fotoğraf seçimi sitenize özgün ve tatmin edici nitelikte olmalı, müşterilerin hemen her yerde görüp ulaşabileceği standart fotoğraf ve açıklamalardan kaçınılmalı. Bu hem müşterilerin hem de Google’ın gözünde değer kazanarak öne çıkmanıza imkân tanıyacaktır.

3-Satış potansiyeli yüksek ürünleri öne çıkarın

Bu ürünler e-ticaret sitenizin en değerli varlıklarıdır 🙂 Bu sebeple bu ürünleri sitenizde öne çıkarmalı, ürün bilgisi ve fotoğraf seçimi gibi hassas konularda hiçbir detay atlanmamalıdır.

Hatta bu ürünlerin reklam ve tanıtımları geri dönüş oranı yüksek olacağından bu ürünlere özel olarak yürütülmelidir.

4- Ürünlerinizin benzerlerinden farklı ve yararlı yanlarını anlatın

Çoğu zaman satışa sunduğunuz ürünlerin sadece teknik özelliklerini belirtmeniz yeterli olmaz. Zira online kullanıcılar en bilinçli tüketici topluluğudur ve emin olabilirsiniz ki bir ürünü almadan önce iğneden ipliği üründen, ürünü alacağı yere kadar hemen her detayı araştırır. Bu sebeple sizin sunduğunuz teknik bilgilere başka sitelerde de ulaşabilir. Ancak siz ürünlerin farklı ve yararlı özelliklerini size özgü bir şekilde anlatırsanız müşterileri ikna etmeniz kolaylaşabilir.

5- Müşteri yorumlarına yer verin

Bu konuyu kendimden bir örnekle ele almak istiyorum. Online alışveriş yapmadan önce almayı planladığım ürün ile ilgili araştırma yapmayı ve bunu yaparken de daha önce bu ürünü alarak kullanmış kişilerin deneyimlerini dinlemeyi tercih eden biri olarak ifade etmeliyim ki, kullanıcı deneyimleri ürünü almam ya da aynı türde farklı bir ürünü almam konusunda her zaman en iyi referans kaynağım olmuştur.  Misal almayı düşündüğüm ürün hakkında yapılan yorumlar %70- %80 oranında olumlu ise ürünü alma yönünde eğilim gösterirken, tersi durumda almama yönünde eğilim göstermişimdir. Bu sebeple sitenizde kullanıcı yorumlarına yer verin ve samimi olun. Çünkü x forum ya da sitede yer alacak falan site yorumlarımı yayınlamadı şeklinde birikecek şikayetler güvenilirliğinizi zedeleyecektir.

6- Tanıtım

E-Ticaret sitelerinin sayıları o kadar çoğaldı ki çoğu zaman düşünmeden alamıyorum. Acaba satış yapıyorlar mı? Ne kadar yapıyorlar? Ne zaman kapanacaklar? Bu nedenle dipsiz kuyularda kaybolmamak için reklam ve tanıtımı elden bırakmayın potansiyel müşterilerinizin ayak bastığı her yerde olun. Ucuz reklam alanlarını keşfedin ve kullanın. Bu konuda EticaretGunlugu olarak size destek olabiliriz. EticaretGunlugu.com’un  online alışveriş siteleri listesinde kalıcı olarak yer alarak günlük yüzlerce kişiye ulaşabilir, marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. EticaretGunlugu’ne sponsor olmak ve diğer alternatif reklam modellerimizi kullanmak için bize ulaşın.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*