ETİCARET MOBİL TİCARET TEDARİK ZİNCİRİ ve TEDARİK YÖNETİMİ

E-ticaret Satışlarında Paketlemenin Önemi


 

E-ticarette müşterileri memnun etmenin bir çok farklı yolu bulunmaktadır. Reklam çalışmaları, indirim dönemleri ve toplumsal medya içerikleri bu benzer biçimde tercihler mevcuttur. E-ticarette paketlemenin müessese imajına tesiri çok önemlidir. Paketlemeye önem veren firmalar. hem firma imajlarını koruyor bununla birlikte müşteri sadakatini önemli ölçüde arttırmaktadır. Çünkü e-ticaret dünyasında her tercih değişik bir avantajın kapılarını aralıyor. Peki e-ticarette paketleme yapılırken nelere itina gösterilmeli?

E-ticaret Satışlarında Paketlemenin kurum imajına etkisi

– Ani ürün siparişlerinde aynı paket,

E-ticaret sitenizde ansızın fazla ürünün satışı oluşmuş olabilmekte. Bu yoğunluk nedeni ile bazı şirketler kullanıcıya ansızın aşırı paket yollar. Ama siz bu karışıklığa son verebilirsiniz. Üstelik bu hal bütçenize de olumlu yansır.

– Kargo paketinin ebatı

Büyük kutular prestij tazelemeye yarar bunun gibi görünse de bu büyük bir yanılgıdır. Sebebi ise bazan ebatları uymadığında büyük kargo paketleri kullanılabilmektedir. Bu tür durumlar müşterilerde kafa karışıklığı yaratıyor. Bu ürünü satın alanların deneyimlerini negatif yönde etkilememek için uygun paketlemeye dikkat etmelisiniz. E-ticaret yada gerçek mağaza olmasına bakılmaksızın, doğru paketleme görüntü kurtarmış olur.

– Markanızla bir stil yaratın.

Gönderilerinize küçük notlar veya özel küçük hediye paketleri ekleyebilirsiniz. Bu hizmet verdiğiniz alana göre değişiklik gösterebilir. Özel gönderim olan her paket, müşterilerinizin memnuniyetini artırır. Hatta bu şekilde sosyal medya paylaşımında bulunmalarını dahi sağlayabilirsiniz. Böylece yeni kitlelere hızlı bir şekilde ulaşmanız kaçınılmaz olur.

– Dayanıklı paketler kullanmayı kim istemez?

Bunun biraz maliyetli bulunduğunun farkındayız. Yine de e-ticaretteki konumunuzu sağlamlaştırmak için dikkat çekici bazı fedakarlıklarda bulunmanız gerekir. Sevkiyat aşamasında darbelere karşı dayanıklı paketler kullanımı, size uzun solukta sadık müşteriler sağlar.

– Paketlemeniz sizi, ürünlerinizi ve markanızı yansıtmalı.

Örneğin e-ticaret sitenizden alışveriş yapan birisi nazik bir teşekkür sayfasına yönlendirilmeli. Ve ya gönderdiğiniz paketlere minik teşekkür notları ekleyebilirsiniz. Belki de indirim dönemleri konusunda kuponlar sunabilirsiniz. bütün bunlar sizi daha içten ve değerlendirilmeye açık bir firma olarak kılacaktır.


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*