ETİCARET MOBİL TİCARET PAZARLAMA

E-Ticaret sitelerinin Aralık ayı içinde uygulanabilecek pazarlama teknikleri

pazarlama-eticaretgunlugu

E-ticaret kullanıcılarının beğenisini çekecek, bir kıymet sunan ve güncel trendlerden de uzaklaşmayan; faydalı ve kimi süre eğlenceli başlıklardan özenle seçilen içerikler her zaman talep çekiyor.

Dünya AIDS Günü (1 Aralık)

1 Aralık Dünya AIDS günü ve bu günü takip eden günler hastalığın anlatıldığı bir hafta olarak anılmak­tadır. Bütün insanlık için gittikçe mühim bir tehlikeye dönüşen bu hastalık sadece Afrika benzeri gelir seviyesi aşırı düşük ülkelerde değil çağdaş ülkelerde de yay­gın olarak görülmeye başlamıştır.

AIDS`in önemini ifade etmek, AIDS’ i önlemek adına destekçi olmak amacıyla belirlenen bu haftada, sıhhat sektöründen pek çok fazla şirket türlü organize düzenliyor. sıhhat ürünleri sektörüyle alakası olsun veya olmasın, e-ticaret siteleri de bloglarında ve facebook, instagram, twitter, gmail, vs hesaplarında konuya değinerek hem gündeme atıfta bulunabilir hem de sosyal sorumluluk yönünde görevlerini yerine getirme şansı bulabilir. Böylesine bir konu ile ilgili duyarlılık göstermek, web sitesi kullanıcılarında da müspet bir marka imajı yaratmayı kolaylaştıracaktır.

3 Aralık Dünya Özürlüler Günü

1992 yılında Birleşmiş Milletlerin kararı ile 3 Aralık “Uluslararası Engelliler Günü” şekilde kabul edilmiş; bu karar, 1993 yılı Mart ayında Birleşmiş Milletler insan Hakları Komisyonunun 1993/29 sayılı bildirisi ile 3 Aralık Gününün tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının “tam ve diğer insanlara eşit ölçüde” sağlanması amacı için çalışılması gereken bir gün şekilde tüm dünyaya duyurulmuştur. O zamandan buyana 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmiştir.

Engelli haklarının bütün dünyada ve yurdumuzda de yoğun şekilde duygulu bir konu olduğu göz önünde bulundurulmalı ve bu günün mana ve önemine değinen içeriklerle kullanıcılar bilgilendirilmeli. Hatta e-ticaret sitenizin temasını bu güne özel biçimde tasarlayabilir ve özellikle çocuk sahibi olan bu ürünü satın yerlerin ilgisini kazanabilirsiniz.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü

Madencilik tarihin en eski iş kollarından birisi. kıymetli ve dayanıklı taşların kıymetinin anlaşılmasından sonra, dağları ve yerin altını kazmaya başlayan bireyler çağlardır yeni kaynak arayışlarını madenlerde sürdürüyorlar.

Madenciler için tüm dünyada ve ülkemizde de çok fazla önem verilen bir konu olduğu için göz önünde bulundurulmalı ve bu günün anlam ve önemine değinen içeriklerle kullanıcılar bilgilendirilmeli. Hatta e-ticaret sitenizin temasını hususi şekilde tasarlayabilir ve bilhassa madenci yakını olan şahısların bu ürünü satın alanların takdirini kazanabilirsiniz.

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

bayanların erkeklerle eşit şekilde sahip olduğu sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların tamamı olan bayan Hakları 5 Aralık 1934’te tarihli ”Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” verici yasanın kabul edilmesiyle yurdumuzda her yıl 5 Aralık da, ”bayan Hakları Günü”olarak kutlanmaktadır. Mustafa Kemal’in, 1923 yılında “…şuna inanmak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir” sözleriyle hanım Haklarının ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Bilhassa kadın ürünleri satan e-ticaret siteleri, bu haftaya yönelik gerek bilgilendirici blog yazıları hazırlanabilir gerekse ilgi çeken videolarla hedef kitleleri ile iletişim kurma yoluna gidebilirler.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

1948`de kabul edilen insan Hakları Evrensel Bildirgesi, “insan haklarının anayasası” şekilde adlandırılır. bireyin doğuştan sahip bulunduğu şahsi adalet ve özgürlükleri tanımlar, her insanın yasa önünde eşit olduğunu, işkenceye, kötü muameleye ve onur kırıcı cezalara tabi tutulamayacağını duyuru eder. insan haklarının korunması ve geliştirilmesi yolunda uluslararası cemiyet nedeni ile sürdürülen çabalara yol gösterici işlevini bugün de sürdürür. 1948`de kabul edildiği tarih 10 Aralık her sene Dünya insan Hakları Günü şekilde kutlanır.

İnsan hakları her süre gündemde olmasına karşın genel şekilde bilincine varılması için çalışmalar yürütülen bu özel günde e-ticaret siteleri, tüketicilerin haklarına değinerek bu konu için ne kadar duyarlı olduklarını dile getirebilirler. Unutulmamalıdır ki tüketici haklarına önem sağlayan ticari şirketler, her zaman müşterileri açısından takdir edilir.

 

İlginizi çekebilecek yazılar !

E-Ticaret sitelerinin Ekim ayı içinde uygulanabilecek pazarlama teknikleri

E-Ticaret sitelerinin Kasım ayı içinde uygulanabilecek pazarlama teknikleri

Kurban Bayramı yaklaşırken, doğru e-posta pazarlama ile e-ticaret satışınızı arttırın

Firmalar, sosyal medya pazarlamasında nerelerde hatalar yapıyorlar?

5 Adımda Mobil Pazarlama

E-ticaret Sektörü Esnafın Pazar Bulmasına Yardımcı Oluyor

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*