ETİCARET ALTYAPI ETİCARET SEO

E-Ticaret sitelerinin başarısında olmazsa olmazı SSS-Sıkça Sorulan Sorular

sıkça sorulan sorular ile ilgili görsel sonucu
Birbirinin aynı birçok e-ticaret sitesi aynı ürünleri farklı tasarımlı e-ticaret sitesileri ile satışa sunmuştur. Bu sitelerin içeriklerindeki farklılıklarından en önemlisi ise müşteri deneyimini en iyi gerçekleştirildiği sitelerdir.
Bir web sitesinden ilk kez alışveriş yapan müşteriler, sitenin “hakkımızda” sayfasını inceleyip site ile alakalı fikir sahibi olmaya çalışırken, genellikle “Sıkça Sorulan Sorular-SSS” sayfasını da okumayı tercih ediyorlar. Nedeniyse bu sayede alışveriş yapacakları sitenin genel prensipleri konusunda kısaca bilgi edinmek, kendilerini güvende hissetmek istiyorlar. Bu nedenden dolayı e-ticaret sitelerinin bir SSS sayfası olması, potansiyel müşterilerde güven oluşturan ve web sitesinin geri dönüşüm oranını artıran en kolay ve en faydalı yöntem olarak gündeme geliyor.

Konu hakkındaki bir çok araştırma ise Sıkça Sorulan Sorular sayfasının en az ana sayfa ve ürünlerin yer aldığı sayfalar kadar ciddi olduğu konusunu vurguluyor. Peki SSS sayfaları e-ticaret firmalarına diğer ne bunun gibi fırsatlar sunuyor?

Tüketiciler kendilerini sorunsuzca hissediyor

Kullanıcılar, ilk kez ziyaret ettikleri e-ticaret sitesinde bazı sorularına cevap almak için çoğu zaman direkt SSS sayfasına yönelmeyi tercih etmekteler. Sebebi ise merak ettikleri soruların yanıtını sormak için e-posta yazmak ya da telefon etmek, zaman geçtikçe yarışan kullanıcının tercih edeceği bir yöntem olmayabiliyor. Üstelik sayfanın adının “Sıkça Sorulan Sorular” olması yardımı ile, diğer müşterilerin de aynı soruları sorduğunu düşünen kullanıcı, kendisini bu manada çok daha sorunsuzca hissediyor.

SEO çalışmalarında avantaj sağlamaktadır

SSS sayfasında, e-ticaret sitesinin sektörel sorulara verdiği cevaplar, arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmalarına katkı sağlayabiliyor. Nedeniyse SSS sayfası, SEO çalışmalarında önemli bir kriter olan anahtar kelimelerin kullanmak için önemli bir fırsat oluşturuyor. Bu sayfada ürün ve hizmetlerin adının geçmesi, anahtar kelimelerin tabii şekilde kullanılmasına organik bir zemin hazırlıyor. Böylece SSS sayfası kullanıcılar açısından faydalı olurken, öte yandan e-ticaret sitesinin arama motorlarındaki görünürlüğünü artırarak extra avantaj sağlıyor.

Zaman kazandırıyor

Satın alanların sorabileceği mümkün soruların büyük bir yönünü kapsayan, özenle oluşturulmuş bir SSS sayfası, web sitesi sahiplerine zaman ve kaynak kullanımında avantaj sağlamakta. Diğer yandan bu sayfalar, satışa direkt olmasa bile pozitif katkı sunuyor. Pratik ama işlevsel soruların yer aldığı SSS sayfası, bir anlamda kullanıcıya rehberlik ediyor. Bu sayede sorularına cevap bulan kullanıcı alışverişe devam ederken, tam tersi durumda ise alışverişi tamamlamadan siteden ayrılabiliyor.

Sonuç olarak; SSS sayfaları, kullanıcıyla olan etkileşimi sağlamak, potansiyel müşterilerin güvenini kazanmak, arama motorlarında rakip firmalardan öne çıkmak gibi avantajlarıyla e-ticaret firmalarının olmazsa olmazları arasındaki önemini koruyor. diğer yandan kullanıcı ihtiyaçlarına tam şekilde karşılık verici bir e-ticaret sayfasına sahip olmak da bu ürünü satın alanların zihinlerinde oluşabilecek soru işaretlerini gidermede etkili olabiliyor

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*