DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK ETİCARET ETİCARET ALTYAPI GİRİSİMCİLİK

E-Ticaret Sitesindeki Renklerin Anlamı

Renkler

Yapılan araştırmalarda kullanıcının herhangi bir e-ticaret sitesindeki açılış sayfasında geçirdiği süre üç saniyenin biraz altında olmaktadır. Bu kısa süreçte e-ticaret firmasının potansiyel müşteriyi ikna edebilmesi ve alışverişe yönlendirmesi gerekmektedir. Üstelik de bu kısa zaman içinde içeriklerin okunması veya anlaşılması mümkün olmadığından ikna etmenin yolu da görseller ve renklerden faydalanmak gerekmektedir. Bundan dolayı bir e-ticaret sitesin de satışa sunulan ürün veya hizmet ile alakalı, marka kimliğini gösteren, kullanıcı odaklı olan ve kolay okunabilir bir şekilde olması gerekmektedir. Bunları sağlamak içinde renklerin dilinden anlamanız ve doğru hedef kitlesine, marka, renk uyumunu sağlamalısınız.

Renklerin Etkisi

Renklerin araştırmalarına göre internet üstünden yapılan ve iyi idare eden kullanıcılar %85’i satın alma kararlarında e-ticaret sitesindeki renklerin daha çok etkili olduğunu söylemekteler. Çevrimiçi alışverişi tercih eden kişiler %90’dan daha fazlası, e-ticaret sitesindeki estetik görüntüden, satın almadaki olumlu etkilerinde etkili olduğunu ifade etmekteler. Markayla renk özdeşmesinin %80 oranlarında marka bilinirliği ve satış hacmi üstünde de etkili olduğu görülmekte.

Renklerin Anlamları

Mavi: Huzur, sakinlik ve güven veren renk olduğundan ağırlıklı olarak devlet kurumlarının sitelerinde ve tıp alanında satış yapan e-ticaretlerde kullanılmaktadır.

Kırmızı: Mutluluk, hareketlilik, canlılık gibi kavramları ele alan kırmızı renk, birçok büyük marka tarafından tercih edilmektedir. Dikkat çekmesi, ilgi görmesi gibi özellikleriyle uyarıcı ve harekete geçirici etkisi olduğundan özellikle de fast-food firmaları ve yemekle alakalı olan e-ticaret siteleri tarafından seçilmektedir.

Yeşil: Çevreyi, doğayı ve hayatı temsil ettiğinden genel olarak yardım kuruluşları ve çevreci örgütler tarafından tercih edilmektedir. E-ticaret sitelerinin genel olarak gıda ve organik ürünlerini sunan firmalar tarafından tercih edilir. Ayrıca da dini ürünlerin ve hizmetlerin yapıldığı e-ticaret siteleri genel olarak yeşil renge ağırlık vermekteler.

Beyaz: Asalet ve güveni simgeleyen beyaz renk, genel olarak arka plan tercihinde kullanılır. Temizlik ve saflık anlamlarıyla evlilik ürünleri sunan sitelerde daha çok tercih edilen renk olurken ilaç firmaları ve kurumsal e-ticaret siteleri de beyaz rengine ağırlık vermektedir.

Turuncu: Kararlı, agresif, baskın bir renk olan turuncu üye olma ve satın alma butonlarının üzerinde oldukça etkili. Birçok farklı sektör içinde hem logo hem de e-ticaret sitesi gibi sitelerde tercih edilir.

Siyah: Okumayı zorlaştırması ve gözü yorması nedeniyle çok sık tercih edilmemektedir. Fakat özel ürün ve hizmetlerin olduğu e-ticaret sitelerinde ve niş pazarlamalarda tercih edilebilmektedir.

Markaların Renk Seçimi

Uluslararasında en büyük 100 marka üstünde yapılan araştırmalar da logoda mavi renk tercih edilme oranı %33’ten fazlayken ikinci sırada da %30’luk kısımla kırmızı, üçüncü sırada %28’le gri yer almaktadır. Ayrıca da renklerin gücünden yararlanmak isteyen büyük markalar neredeyse bir veya iki renk arasında tercih yapmaktalar.

E-Ticaret Sitesi için Renk Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renkler kullanıcıların üzerinde çok etkili olsa bile bir e-ticaret sitesinde iki veya üç ana renkten fazlasının kullanılmaması gerekmektedir. Çok sayıda rengin kullanılması gözü yoracağından kullanıcılar online alışveriş sitesinden uzak durabilirler.

E-ticaret sitesindeki arka plan tamamen beyaz olursa belli bir oranda göz yorabilmektedir. Bundan dolayı kemik rengi gibi beyaz tonlar da veya grinin beyaz yakın tonlarını tercih edebilirsiniz.

Canlı renklerin kullanımı daha çok ilgi çekmek istenilirse o alanlar da kullanılabilir. Satın al, ödeme yap, sipariş ver, izle gibi butonlar daha çok ilgi çeken renkler de kullanılmalıdır. Kullanıcıların tercihleri üzerine de etkili olabilmektedir.

Bir e-ticaret firmasında marka bilinirliği, markanın hikayesi ve güven sağlayabilmek adına tüm platformlarında aynı renkler kullanılması gerekir. Mobil uygulamalarda sosyal medya hesaplarına kadar hepsi aynı renk olması, sizin renginizi daha çok kullanıcılara çağrıştırır.

Hedef kitleye göre ürün-hizmet yelpazesine uygun renkler tercih etmeniz sizi bir sıfır önde yapar. Gelinlik satışı yapan bir e-ticaret sitesinde siyah veya kahverengi tonları yerine beyaz tonların tercih edilmesi marka ve sektör ile daha uyumlu bir ilişki içinde olacağından kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilecektir.

Tercih etmiş olduğunuz rengin daha net bir şekilde görünmesinin dışında düşük boyutlu görseller oluşturmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle kullanıcının göz zevkinizi de bozmamış olursunuz.

Webmaster Forumlarında Hangi Renkler Ağırlıklı Olmalı ?

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*