ETİCARET

E-ticaret’e ‘güven damgası’ sistemi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi internet üzerinden gerçekleştirilen alışverişleri daha güvenli hale getirmek için e-ticarete ‘güven damgası’ sistemi uygulanacağını açıkladı.

İnternet üzerinden meydana getirilen alışverişlerde tüketicinin dolandırılmasının önüne geçmek için bazı çalışmalar yapıldığını aktaran Bakan Tüfenkçi en kısa sürede sektöre getirilecek olan ‘güven damgası’ sistemi ile e-ticaretin daha güvenli hale getirileceğini açıkladı.

‘Güven damgası’ sisteminin e-ticaret sitelerinde kullanılmaya başlanmasıyla tüketiciler hangi sitelerin güvenli olduğunu bilecek.

İnternet üzerinden alışveriş yapma oranının 2015 senesinde yüzde 33,1 terfi ettiğini belirten Bakan Tüfenkçi, e-ticaret ile alışverişin daha güvenli hale getirileceğini söyledi.

E-ticaret hacminin son yıllarda önemli oranda artmış olduğuna değinen Gümrük ve tecim Bakanı Bülent Tüfenkçi yakın zamanda yapılacak olan çalışmalar ile e-ticaret üzerinden alışverişin daha güvenli hale getirileceğini açıkladı.

Mevzuyla ilgili bazı istatistiklere de açıklamasında yer veren Bakan Tüfenkçi, 2015 senesinde e-tecim hacmini 33,1’e terfi ettiğini ve 2018 senesinde hacmin 170 milyat 2023 senesinde ise 350 milyar liraya erişmesinı beklediklerini açıkladı.

Her önüne gelenin web üzerinden alışveriş yapmasına izin verilmeeyceğini ve insanların daha güvenli bir şekilde web üzeirdnen alışveriş yapabileceğini açıklaayn Tüfenkçi bu platformadaki dolandırıcılıkları önlemeye yönelik çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

İnternetten alışverişe ‘güven damgası’ sistemi

İnternet alışverişe ‘güven damgası’ sisteminin en kısa sürede hayata geçirileceği bilgisini paylaşan bu sisteminin işletmenin e- ticaret esnasında belirli standartlara ve hukuki düzenlemelere uyacağına dair söz vermiş olduğu anlamına geleceğini kaydetti.

Tüfenkçi ‘güven damgası’ olarak isimlendirilen bu sistemin hayata geçirilmesiyle müşterinin işletmenin güvenli olduğunu bileceğini ve daha rahat güvenli bir şekilde e-tecim ile alışveriş yapma olanağına sahip olacağına değindi.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*