ETİCARET HABERLER TÜRKİYE

E-Ticaret’e Yeni Düzenlemeler Geliyor

Çağrı merkezi çalışanı olan kişiler, müşterilerinin kredi kartı bilgilerini sosyal medyadan satışa çıkarması gelişmeleri üzerine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’den uyarı geldi. Telefonla yapılan alışverişleri de bilgisayara yönlendirilmenin önemine vurgu oluşturan Tüfenkci, “Yoğun şekilde kapıda ödeme yapılmalı. Yeni çalışmayla malı gördükten sonra ödeme getirmeye çalışacağız” dedi. Son zamanlarda internetten yada telefonla yapılan alışverişlerde kapıda ödeme seçeneğini tercih edip dolandırılan vatandaşların sayısının çoğalması Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirmişti. Bakanlık E-ticaret ve kapıdan satışlarla ilgili, kargo firmaları ve tüketici hakem heyetlerini de kapsayan bir çalışma başlattı.

Kargo Geri Gidecek

Söz konusu çalışmada öne çıkan çözümün kapıdan ödemeli satışlarda alıcının kargo paketini açıp ürünü gördükten sonra ödemeyi yapması bulunduğu anlatım edilmişti. Kapıdan satışlara ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik çalışması tamamlanarak, kargo şirketinin ayrıcalıklı ürün ve ya hasarlı olması halinde ürünü firmaya geri götürmesi sorumluluğunun yönetmelikte net olarak belirtilmesinin hedeflendiğine dikkat çekilmişti.

 Tuzağa Düşmeyin

Bakanlık çalışmalarını hızla sürdürürken, çıkarlarını sosyal medyada çağrı merkezi çalışanı olarak tanıtan insanların vatandaşların kredi kartı bilgilerini satmaya başladığı iddia edildi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Ne kadar mükemmel hükümler çıkartırsan çıkart. Toplumu, tüketiciyi bilinçlendirmezsen, cemiyet bu noktada duyarsız kalıyor. tüm tüketiciler, halk özellikle bu konularda çok fazla duyarlı olmalı. oldukça çok haber yapılmasına rağmen, komşusundan veya arkadaşından görmesine karşın aynı dolandırıcı tuzaklarına düşüyorlar. Bununla ilgili hukuki düzenlemeleri yaptık. Tüketici yasasını çıkarttık. ikincil düzenlemeler hayata geçirdik.”

Beş Ayda Beşbin Şikayet

Son devirde internetten ve ya telefonla yapılan alışverişlerde kapıda ödeme seçeneğini tercih edip dolandırıcıların tuzağına düşenler artarken, şikayetler de çoğaldı. Bu kapsamda son 5 ayda Bakanlığa 5 binin üstünde başvuru geldi.

Teyit Etmeden Paylaşmayalım

Vatandaşların banka, polis ya da tüketici hakem heyetleri bilgileri kullanılarak aranabildiğini belirten Tüfenkci, şöyle devam etti: `Hakem heyetinden arıyoruz bilgi güncelliyoruz` diyorlar. ‘Doğalgaz abone bilgi güncelliyoruz’, yada ‘Bu ayki faturanızı çok çıkmış düşürmek istiyoruz bilgilerinizi verin’ diye banka hesap numarası isteniyor. Anne ve baba adı, kızlık soyadı ve TC kimlik numarası bunun gibi teferruatları istiyorlar. Teyit edilmeden hiçbir biçimde bilgi vermemesi lazım. Şüphelenirlerse bizi de polisi de arayabilirler.”

Kaynak: Akşam

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*