DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK DÜNYADAN EİHRACAT ETİCARET HABERLER

E-ticarette Asya Avrupa savaşları !

Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD küresel ticarette daha korumacı politikalara yönelirken Asya’da özellikle de ASEAN ülkelerinde ticaretin önündeki engelleri kolaylaştırma eğilimi artıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun önceki gün açıkladığı Küresel Ticaretin Kolaylaştırılması Raporu, Asya topraklarını oldukça çok Avrupa ülkesini geride bıraktı.
Rapor ülke ekonomilerinin politikaları ve resmi dairelerinin sağladıkları altyapı ve hizmetler ile ticareti nasıl kolaylaştırdıklarını değerlendiriyor. Rapora göre, Avrupa Birliği ve ABD giderek ticarete daha az açık bir duruma gelirken aralarında Singapur, Endonezya ve Filipinler’in olduğu ASEAN bölgesi (Güneydoğu Asya Uluslar Birliği) ticaretin önündeki engelleri kaldırıyor.

dünya atlası kıtalar ile ilgili görsel sonucu
Rapora göre ASEAN’ın ekonomik bir güç şekilde yükselmesi bölgenin kalkınması açısından da ciddi. Türkiye Küresel Ticaretin kolaylaştırılması Endeksi’nde 59. sırada. Tabii Asya ülkeleri hızla ekonomilerini ticarete daha açık bir duruma getiriyor olsalar da ilk on ülkede Avrupa ülkelerinin hâlâ yer aldığı da görülüyor.
Gelişmiş batı ülke ekonomilerinde içe kapanma dönemi, aslında bir yandan küresel ekonominin neoliberal politikalarının (Devletin ekonomiye etkisi çok fazladır) yol açtığı tahribatları azaltma çabası. İşin ironisi bunun neoliberalizmin mimarlarından geliyor olması.

AB e-ticareti tekrar düzenliyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, e-ticaret sitelerinin kullandığı coğrafi sınırlamanın kaldırılmasında uzlaştı. Düzenleme, dijital ortamda faaliyet gösteren kurumlara uygulanan coğrafi sınırlamayı ortadan kaldırmayı öngörüyor.
Mevcut halde bu coğrafi sınırlama nedeni ile, e-ticaret firmaları kullanıcının internet bağlantısı yaptığı bölge yahut ülkeyi belirleyerek arama sonuçlarında ayrıcalıklı ürünlerin ayrıcalıklı fiyatlarla yer aldığı içerikler paylaşılıyor. Bu durumda pek çok ürün ve hizmet alımında ayrıcalıklı ülkelerden giriş yapan internet kullanıcıları ayrıcalıklı fiyatlamalarla karşılaşabiliyor.
Bu hal kullanıcıların daha çok ürün ve fiyat arasından tercih yapma imkanını engelliyor. Konseyin bu kararının ardından teklif AB Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nda da görüşülecek. Düzenleme teklifi, bütün tarafların onayının ardından yürürlüğe girecek.

Yönetme savaşı Hinti Tata’yı batırıyor mu?

Ülke ekonomilerine damga vuran küresel firmalar olmaktadır. Finlandiya’yı bir dönem Nokia, Kore’nin Samsung’u… Hindistan’ın otomotiv ve çelik devi Tata’da onlardan birisi. Fakat bu günlerde Tata’nın başı dertte. Dünyanın dört bir yanında tuzdan bilgisayar yazılımına kadar çok sayıda sektörde etkinlik gösteren, Çin’de otomotiv, Avrupa’da çelik üreten toplam cirosu yılda 100 milyar doların üstünde gerçekleşen Hintli dev şirketi hemen hemen iflasa kadar sürükleyebilecek bir dizi olayın baş kahramanı ise şirketin kurucusu ve isim babası Ratan Tata. Daha doğrusu şirketi 21 yıldır yöneten 78 yaşındaki ve hiç vârisi olmayan Ratan Tata ile 4 sene öncelikle şirketin başına geçirdiği aile dostu ve yüzde 20 oranında hissedarı Cyrus Mistry arasındaki savaş. Savaş 24 Ekim’de Tata’nın Mistry’i görevden alması ile doruğa çıktı.
Sessiz sedasız görevi bırakması beklenen Mistry, buna itiraz etti ve çekilmeyeceğini açıkladı. Doğal olarak bu arada Tata’nın devasa yapısı içindeki firmaların bir kısmının öyle sanıldığı kadar başarılı bulunmadığı, hatta zarar ettiği ortaya çıktı. Satın alınan bazı firmalar, örneğin İngiliz otomotiv şirketi Jaguar Range Rover (JRR) büyük başarı sağlarken, Avrupa’daki çelik üretim şirketi ya da Tata’nın telekom şirketi ise çok fazla zarar eden kurumlar olmaktan kurtulamamış. Ratan Tata’nın Mistry’i hangi nedenle görevden almaya çalıştığı da çok net değil. The Economist’e göre Tata zaten tüm yetkileri Mistry’e devretmemiş, onun tam sorumlu olarak yönetmesine izin vermemiş. Tata bazı şirketleri de özel ve ayrı bir holding şirketinin altında tutuyormuş. Ve ortaklık yapılan şirketlerdeki Tata’nın payı yüzde 20-75 arasındaki düzeyde olabiliyormuş. Ve bu holding şirketi de 1919 ve 1932 gibi yıllarda kurulmuş, kâr gayesi gütmeyen bazı kurumlarca sahip olunan bir yapıda imiş. Çekilmemekte direnen Mistry’e küme şirketlerinden bazılarının da destek verdiği belirtiliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yazar hakkında

kemalozgur

Ben yılların verdiği ticari geçmişini 3 yıldır e-ticarete taşıyan bir girişimciyim. Bundan böyle tecrübelerimi siz değerli okurlarımla paylaşacağım. E-Ticaret ile kalın...

Yorum yaz

*