ETİCARET TEDARİK ZİNCİRİ ve TEDARİK YÖNETİMİ

E-ticarette toptancı ile çalışmanın artıları ve eksileri

Toptan ürün satın almak ticaret yapan şirketlerin vazgeçilmez meslek yapma süreçlerindendir. Hem geleneksel perakende, hem de e-ticarette epey bir yaygın bir uygulama. esas şekilde yaptığınız şey seçtiğiniz ürünü bir tedarikçiden yahut direk üreticisinden yüksek adette ve tabii şekilde daha hesaplı bir fiyatta satın almak. Bunun hemen peşinden yapmanız gereken koşul olan üzerine karınızı koyarak satışa sunmak.

Ürünleri kendi üretmeniz seçeneği ile toptan alım işlemi karşılıştırıldığında, birkaç yüzden dolayı toptan alım yapmanın rizikosu daha düşüktür. İlk şekilde, pazarda zaten ilgiyi olan ürünleri ve markaları seçenek etme ihtimaline sahipsiniz. Kendi ürününüzü geliştirmek istediğinizde ise bunun için zaman ve paranızı harcayarak sonucunda da en önemli faktör RiSK faktörü önünüzdedir.

E-ticarette toptancılar veyahut üreticiler aracılığıyla ürün tedarik faktörün artılarını ve eksilerini ele alarak; bu iş modelini sizin için masaya yatırdık.

Artıları

1. İstediğiniz ürünleri satma

Tüketiciye kendini kanıtlamış, isimlendirilen ve dileyen alternatifler satmanız stok oluşturmanız konusundaki riskinizi azaltmaya destekçi olabilmekte.

2. Markaya aşinalık

kökünden ve itibarlı markaları satmayı seçenek ederek, tanıtım fiyatlarınızı düşürebilir ve isimlendirilen marka ile birlikte kendi markanıza da kuvvet katabilirsiniz.

Eksileri

1. Aynı ürünü çok fazla fazla firma satabilir

Kendini kanıtlamış alternatifler satmanız avantajınız olduğu kadar, dezavantajınız da olabilir. Zira müşteriler, aynı ürünleri farklı firmalardan satın alma benzeri bir seçeneğe sahipler. Bu nedenden dolayı, rekabet koşullarında kendinizi farklılaştırmanız ve potansiyel müşterilerilerinizin sizden satın almaları ile alakalı onları ikna faktörüz için, daha zorlu bir mücadeleye girmeniz gerekmektedir.

2. Ücret Kontrolü

Marka ürünler satıyorsanız, onların kaidelerine büyük ölçüde uymak vaziyetindesiniz. çoğu marka, bazen ürünlerinde indirim yapmanızı engellemek için sizi ücret kontrollerine zorlayabilir. Bu da rekabet avantajınızı azaltabilir.

3. Envanter idaresi

ürün ve üreticiye göre değişse de, toptan ürün satın alırken her üründen asgari miktarda satın almanız, çok büyük miktarlarda sipariş vererek, ürün stoklamayı tercih ettiğinizde ise; envanterinizi iyi yönetmek vaziyetindesiniz. Zira hem talebi karşılayabilmek, hem de stok ayarlamalarını yapabilmek maharet gerektiren bir iştir.

4. Tedarikçilerinizle başa çıkmak

ürününlerinizi çeşitli ve aşırı sayıda tedarikçiden tedarik ediyorsanız bu süreci yönetmekte zorlanabilirsiniz. Zira her tedarikçinin ayrıcalıklı çalışma trendleri ve koşulları olabilir.

Riskleri

Ürünleri toptan almanın, imalat yapmaya göre rizikoları daha az olsa da, bu hiç riskinizin bulunmadığı anlamına gelmiyor. Her şeyden öncelikle peşin ödeme ile toplu şekilde aldığınız ürünlerin satılıp satılmayacağına değin bir garanti olmadığından şayet stokları beklediğiniz müddette tüketmeyi muvaffak olamazsanız bu sizin toplam karlılığınızın düşmesine ya da belki de o üründen ziyan etmenize de kapı aralayabilir.

Kâr marjı

Bu modelde, “dropshipping” ile mukayese ettiğinde kâr marjları çoğunlukta daha iyi olsa da; üretimi kendiniz yaptığınız vaziyet kadar da yüksek değil. başka bir deyişle üretim ve “dropshipping” arasında ‘güvenli bir orta yol’ olarak tasvir edebiliriz. Her misal kendine has olsa da, toptan aldığınız ürünler üzerine, genel olarak yüzde on ile 50 içinde bir kâr ek ederek kendi satış ücretinizi belirleyebilirsiniz.

Toptancılık piyasasında çok fazla çeşitli ürünü bulma fırsatınız var. işinizde hızlı ilerlemeyi; çok aşırı türlü ürün ve marka satmayı istiyorsanız, ürünlerinizi toptan satın almak sizin için iyi bir tercih olabilmektedir.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*