ETİCARET SÖZLÜK VERGİ

E-Ticaret’te Vergi Yükümlülüğü Nedir ?


Günümüzde pek çok farklı E-Ticaret sistemi bulunmakta. Bu sistemler, fiyat politikaları ve güvenceleri ile birlikte en çok tercih edilen platform olmak için kıyasıya bir rekabet içerisindeler. Bu rekabetin tek sebebi ise sektörde lider olup çok daha fazla gelir elde etmek. Zaman zaman bu tür firmaların yöneticileri, her kuruluşun ödeme yükümlülüğü taşıdığı vergileri ödemek istemezler ve bu konuda kaçakçılık yaparlar. Ancak internet ortamında vergi ödememek ile gerçek bir dükkanın vergilerinin ödenmemesi ile neredeyse aynı.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki ortam her ne kadar sanal olursa olsun, maliye personellerinin sizi bulması 1-2 haftayı almayacaktır. Ülkemizde ve genel itibariyle bir çok ülkede geçerlilik gösteren vergi uygulaması, her ürüne cinsine göre eklenen ek fiyattır. Ürünlerin satışını yapan kurumlar, sattıkları ürünleri ve vergilerini Maliye birimlerine vergi levhaları aracılığıyla bildirirler. Her ay düzenli olarak vergi kontrolü yapılır ve usulsüzlük farkedildiği durumda gereken işlemler maliye birimleri tarafından başlatılır. Dolayısıyla vergi vermekten kaçış yolu yoktur.

Zaten büyük bir E-Ticaret sisteminin sahibiyseniz verilen %8-%18’lik vergiler sizi pek etkilemeyecektir. Ancak kuruluşu yeni olan ve gelirinin bir kısmını vergiye yatırmak istemeyen kişiler, anonim bir site olarak satışlarına devam eder. Bu tür siteler, her ne kadar anlık bir dönüş almasa da 3 ay ile 12 ay arasındaki bir zaman dilimi içerisinde tüm işlemler başlatılır. Vergi kaçakçılığı, kanunlara göre bir suçtur ve bu suçun çeşitli cezaları vardır. Bu tür cezalar ile karşı karşıya kalmamak için lütfen vergilerinizi beyan edin ve ödemelerinizi zamanında yapın.


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*