DÜNYADAN Genel GİRİSİMCİLİK HABERLER

Elektrikli ve otonom bir aracı 4 saatte yapmak artık mümkün

charge elektrikli teslimat kamyonlarını ile ilgili görsel sonucu

İşadamı Denis Sverdlov, istikbal senenin başlarında İngiltere sokaklarında elektrikli teslimat kamyonlarını göreceğimizi açıkladı. Elektrikli kamyon ve kamyonet odaklı otomotiv şirketi Charge‘ın CEO’su olan Denis: “Teslimat kamyonetlerini ekonomik, zarif, sessiz, temiz ve güvenli bir hale getirmek istiyoruz.” diyor.

Kamyonetlerin ağır olmaması için imalinde hafif kompozit maddeler kullanılmış. İmal edilen bu yeni kamyonetler modüler bir kitle geliyor, böylelikle kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz. En önemli kısımsa bu kamyonetleri alan şahıs tek başına 4 saat bu gibi kısa bir zamanda bunu kendine göre özelleştirip kullanabilecek.

Şimdilik kendi kendini sürebilme yeteneği var; fakat İngiltere Hükümeti 2020 yılından sonra kendi kendini sürebilen vasıtaların kullanımına izin verecek. Yani aracın bu yeteneği mevcut lakin 2020 yılına kadar araç malikleri bu özelliği kullanamayacak.

Sverdolv, özellikle ister büyük ister küçük çaplı bütün kuruluşların bundan faydalanması konusuna kafayı takmış. Yani ortaya öyle bir ürün çıkmalı ki tüm taşımacılık işlerini halletmeli. Sverdlov, etkili bir taşımacılık hizmetiyle yaşadığımız dünyayı daha iyi duruma getirmeyi amaçlıyor.

Charge firması istikbal yıl içinde Oxfordshire’de bir fabrika açmayı planlıyor. İlk sene nedeni ile 10.000 tane aracın üretilmesi hedefleniyor. 3.5 ton ila 26 ton arasında değişebilen ayrıcalıklı ağırlıkta araçlar üretilecek ve bu araçlar ihtiyaçlara göre şekillenebilecek.

Sverdlov: “Şu an kullanılan kamyonetleri kabul edemeyiz. Aşırı yüksek sesli, kirli ve tabiat dostu değil” diyor. Elektrikli kamyonetlerle sessiz ve doğa dostu araçlar kullanılacak olan. Böylece atmosfere zararlı gazların salınımı da azalacak.

En ciddi kısım ise tabiki trafik kazaları. Yapılan araştırmalara ve deneylere göre kendi kendini sürebilen vasıtaların kaza yapma olasılığı çok daha düşük. Bu ürünler ne kadar çabuk yaygınlaşır bilinmez fakat dünya genelinde durmadan bir şeyler taşıyan milyonlarca aracın olduğunu düşünecek olursak dünyaya çok fazla büyük bir yarar sağlayacağı kesin.

yapboz araba ile ilgili görsel sonucu

Bir öteki mühim nokta da bu araçlar yardımı ile yeni bir “otomobil” endüstrisi doğabilir nedeni ise bu araçlar sabit bir model olmaktan ziyade yap-boz şeklinde değişik amaçlara müsait geliştirilebiliyor. Örneğin taşımacılık sektöründen sıkılıp bu aracı karavana dönüştürerek bir gezgin de olabilirsiniz. Endüstri sektöründe yeni bir akım başlatabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*