ETİCARET ALTYAPI Genel

Eski bilgisayarınız Chromebook’a dönüşsün

Eski bilgisayarınızı ücretsiz bir yazılımla, yalnızca Chrome kullanan hızlı bir ‘internet makinesine’ dönüştürmeniz mümkün.

Bilhassa zamanla performansı azalan ve yavaşlayan dizüstü bilgisayarları yine değerlendirmede kullanılabilecek bu işlem, sadece internet bağlantısı olan ve 8 GB boyutunda bir USB bellek gerektiriyor.

PARASIZ YAZILIM

Google’ın sadece Chrome tarayıcısını çalıştırması fikriyle açık kaynaklı şekilde paylaştığı Chromium işletim sistemi, performansı düşük cihazların bile rahatlıkla çalıştırabildiği hafif bir yazılım. artık pek çok aşırı bilgisayar üreticisi, Chromium yüklü bilgisayarlar üretiyor.

New York merkezli Neverware adlı şirketi ise eski cihazları değerlendirmenin önemine dikkat çekiyor. Okullardaki eski bilgisayarları öğrenciler tekrardan kullanabilsin fikriyle yola çıkan şirket, bireysel kullanıcılara bedava lisans imkanı tanıyor.

Şirket, Chromium işletim sistemini kendi yazılımına entegre ediyor. “Windows’umdan vazgeçemem” diyen bilgisayar kullanıcılar için ‘’çift yüklem’’ imkânı mevcut.

NASIL YÜKLENİR?

Öncelikle en az 8 GB boyutunda bir USB bellek temin ederiz. Neverware sitesinden yaklaşık 640 metre boyutundaki bedava yazılım CloudReady’yi belleğe indiriyoruz. Sıkıştırılmış dosyayı açmıyoruz

Herhangi bir bilgisayarda Chrome’u açıp, buraya tıklayarak ‘Chromebook Kurtarma destekçi Programı’nı tarayıcıya yüklüyoruz

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*