BASIN BÜLTENİ

Eve Teslimat Yönetimi

Eve teslimat, bilinenin aksine müşterinin gözünde değeri düşük ve aşırı maliyetli bir hizmet değildir. Özellikle e-ticaret ve perakende sektöründe, müşteri sadakat ve memnuniyetinin en önemli kriterlerinden birini müşterinin ürününü beklediği zamanda beklediği adrese teslim alabilmesi oluşturmaktadır.

Teslimat sürecinin müşterinin karar vermesi üzerindeki etkisini gören firmalar, “Eve Teslimat Planlama” sistemlerini uygulamaya başlamıştır. Ancak Eve Teslimat Yönetimi sadece rota planlama fonksiyonundan ibaret olmayıp  doğru yönetilememesi sonucunda iade ve tersine lojistik süreçleri firmalarda büyük zararlara yol açabilmektedir. Ayrıca iade süreçlerinin yanlış ve eksik yönetilmesi sebebiyle oluşan müşteri kayıpları da şirketlere maliyet olarak geri dönmektedir.

LA, “Yeni Nesil Eve Teslimat Yönetimi” çözümüyle, eve teslimat hizmetini markalar için kar merkezi haline getirip yapısı itibariyle maliyetli bir süreci rekabet avantajına çevirmektedir. Çözüm kapsamında;

Gerçek zamanlı randevu planlama ile sipariş geldiği anda müşteri talebine, iş kurallarıyla belirlenmiş önceliklere ve maliyetlere göre müşteriye farklı teslimat seçenekleri sunulabilmektedir. Müşteri böylece kendi koşullarına göre aynı gün, ekonomik veya ücretsiz gibi teslimat seçeneklerinden birini tercih edebilir.

Sürekli rota planlama ve optimizasyon ile sistem  yeni sipariş geldikçe teslimat için rota planlama gerçekleştirip sürekli optimize edilmiş rotalar oluşturur. Bu sayede  teslimat sistemindeki maliyet azaltılıp çoğu durumda kar getiren rota planları oluşturulur.

Mobil teslimat yönetimi ile teslimat süreci boyunca ürünün izlenebilirliği sağlanır. Teslimatı gerçekleştiren personel ve taşıtın otomasyon sayesinde izlenebilmesi, gerektiğinde yönlendirilmesi ve çift yönlü bilgi alışverişi sağlanır.  Teslimat sırasında müşteriden alınan dijital imza sayesinde kontrol mekanizması sağlamlaştırılır.

Teslimat sisteminin performans yönetimi ile hem araç hem personel perfomansı ölçülebilir. Alınan verilere göre araç kullanımı en yüksek seviyeye taşınırken personel kapasitesi de en verimli şekilde kullanılabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*