DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK ETİCARET GİRİSİMCİLİK

Girişimci Bir Yapınızın Olmadığının 6 Belirtisi Nedir?

en-iyi-girisimcilik--620x350

Girişimciler, omuzlarına büyük sorumluluklar yüklenen, başarıya odaklanan ve sonunda başarıya ulaşan insanlardır. Zeki ve pratik yöntemler geliştirebilen girişimci insanlar, kıvrak zekaları sayesinde başarılı işlere imza atmaktadırlar. İleri görüşlülüğü beraberinde getiren girişimcilik için belirleyici özellikler bulunmaktadır. Ancak girişimcilik ruhu herkesin sahip olduğu bir özellik değildir. Girişimci yapıya sahip olmayan insanlarda, bazı belirtiler bulunmaktadır. Girişimcilik ruhunun olup olmadığına karar vermek için söz konusu kriterler belirleyici olmaktadır.

Yarına dair planlar yapabilen ve öngörülerde bulunan girişimci insanlar, gelecek için mantıklı ve kar getirecek adımlar atabilirler. Verdikleri kararlarda yanılmayan girişimci insanlar aynı zamanda planlama yeteneğine de sahiptir. Yapacakları işi, enine boyuna planlayarak yola koyulur ve genellikle başarıyı yakalarlar. Her insan girişimci olup olmadığını merak eder.

  1. Motivasyon Eksikliği; Bir girişimciyi başarıya taşıyan özelliklerinin başında, motive olma yeteneği gelmektedir. Yapılan işe motive olunmaz ise başarıdan söz etmek mümkün değildir. Motivasyon eksikliği yaşanan, kısa sürede sıkılan insanlarda girişimcilik özelliğinin bulunduğunu söylemek çok zordur.
  2. Özgüven Eksikliği; Kendine güvenmeyen insa, her şeyden önce bir atılımda bulunamaz. Sorumluluk almaktan kaçar ve başarıya ulaşamaz. Girişimcilerin en büyük özelliklerinden biri kendilerine olan güvenleridir. Genel olarak, kendinden emin bir duruş sergileyemeyen insanlar girişimcilik ruhundan çok uzaktadır.
  3. Zamanı Değerlendirmeyi Bilmemek; Girişimci insanlar zamanı oldukça verimli kullanmaktadır. Başarı için zaman planlaması da olmazsa olmazların başında gelmektedir. Zamanını iyi değerlendirmeyi bilmeyen insanların, yapacakları işte başarı sağlamaları olanaksızdır.
  4. Yönetme Becerisinden Yoksun Olmak;Yönetme becerisinden yoksun olanlar girişimci olmak şöyle dursun, ancak başkalarının emri altında çalışabilirler. Yani üzerine sorumluluk alıp, bir işte başarıya ulaşmaları mümkün değildir. Yönetme becerisinden yoksun olan insanlar yönetilmeye mahkumdur.
  5. Finansal Bilgi Eksikliği; Finansal bakımdan yeterince bilgi sahibi olmayan insanların girişimci bir faaliyette bulunmaları olanaksızdır. Girişimci faaliyette bulunulsa dahi başarısızlık beraberinde gelecektir. Başarmak ve kar elde etmek için finansal bilgi birikimi şarttır.
  6. Pasif Kişilik; Girişimcilik yönetme ruhu demektir. Pasif kişilikteki bireylerin başarıyı yakalaması çok mümkün değildir. Aktif özelliğe ve yönetme ruhuna sahip insanlar girişimcilik alanında başarıya ulaşmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yazar hakkında

kemalozgur

Ben yılların verdiği ticari geçmişini 3 yıldır e-ticarete taşıyan bir girişimciyim. Bundan böyle tecrübelerimi siz değerli okurlarımla paylaşacağım. E-Ticaret ile kalın...

Yorum yaz

*