GİRİSİMCİLİK

Girişimciler hangi işi yapacaklarına nasıl karar vermeli?

İletişim ve bilgi teknolojilerin gelişmesi ile beraber günümüzde yeni iş fikirlerine, iş alanlarına ulaşmak eski dönemlere göre çok daha kolay oluyor. Google ortamı da bu konuda size çok faydalı olacaktır. İnternette, televizyonda, sosyal paylaşım sitelerinde o kadar çok girişimcilik imkânı var ki; Yeter ki siz kafanıza bir iş yapma fikrini koyup bununla ilgili neler yapabilirim düşüncesinin peşine düşerek sabırla araştırmaya devam edin.Araştırmalarınız neticesini verecek, karşınıza çok farklı fırsatlar, iş alanları çıkacaktır. Bu iş alanlarının, fırsatların yanında tehlikeler de olduğu bilinmeli, temkinli olunmalıdır. Girişimcilerin, iş alanı seçiminde kendi bilgi ve tecrübelerini de yansıtarak bir değer kazandırabilecekleri alanlara yönelmeleri girişimin geleceği açısından daha doğru bir karar olacağı unutulmamalıdır. Araştırmalarınız sonucunda hiç bilmediğiniz  çok karlı gözüken iş alanları keşfetmiş olabilirsiniz. Ancak bilmediğiniz, anlamadığınız her zaman başkalarına bağlı olarak devam ettireceğiniz bir iş koluna yönelmek,  çok  zorlu ve sıkıntılı süreçleri beraberinde getirebilir. Başkasına kazandırırken size kaybettirebilir.

Burada ünlü bir sözü hatırlamadan geçemeyiz

”Çıraklığını yapmadığın bir işin ustalığını yapamazsın.”

Buraya kadar anlattıklarımız madalyonun bir yüzü idi. Bir de madalyonun diğer yüzü var: Yazımın ilk bölümünü okurken belki de aklınızdan geçirdiğiniz bir soru:

-Herkes bildiği işi mi yapıyor? Hiç bilmediği bir iş alanına yönelerek başarıyı yakalayanlar yok mu? Elbette var, bu şekilde başarıya ulaşmış girişimlere çevremizden, ülkemizden ve dünyadan rahatlıkla örnekler verebiliriz. Sizlerde bu şekilde bir girişim ile başarıya ulaşabilirsiniz. Burada üzerinde durmaya çalıştığımız nokta bu tarz bir girişimin ilkine oranla çok daha zahmetli, zorlu ve riskli olacağıdır. Önünüze belki de hiç hesapta olmayan pek çok engel çıkacaktır. Hiç bilmediğimiz bir alanda girişimde bulunmak, az çok bildiğiniz tecrübe sahibi olduğunuz bir alana göre çok daha ciddi bir araştırma gerekir. Girişimciler iş kurmayı düşündükleri alanda kendini kanıtlamış kişilerin bilgi, beceri ve deneyimlerini dikkate almalı, bu bilgi, beceri ve tecrübelerden en yüksek düzeyde faydalanmak için gerekli yöntemleri bulmalı ve kullanmalıdırlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

1 Yorum

Yorum yaz

*