GİRİSİMCİLİK HABERLER WEB HOSTİNG

Hosting Satışı Yapmak İçin Neler Gerekir ?

Günümüzde aktif olarak website, hosting işlemi yapan kişiler ellerinde bulunan reseller veya sunucu ile genellikle satış yapmak isterler. Ancak internet üzerinden kimse, kafasına buyruk olarak satış yapamaz. Bu işlemlerin de belirli yasal çerçeveler doğrultusunda yapılması gerekir. Bu yasal çerçevelere uymayan kişiler de, herhangi bir şikayet ile tespit durumunda yüksek miktarda para cezası ile yargılanır.

Öncelikle biliyorsunuz ki hosting, bir internet sitesinin dosyalarının barınması için kullanılan bir depolama alanı. Yani hosting olmadan bir site oluşturmak kesinlikle imkansız. Bu yüzden hosting sektörünün de oldukça hareketli bir sektör olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz. Ancak şu da bir kesin ki, günümüzde hosting satışı yapan firmalar, eskisi kadar iyi gelir elde edemiyorlar. Çünkü piyasadaki rekabet iyice arttı ve her firma fiyatları oldukça aşağıya çekti. Hatta bedava veren kişi veya kuruluşları da görmek mümkün. Bu yüzden iyi bir bilginiz yoksa bu sektöre atılmanızı pek önermeyiz.

Eğer ki kendinize ve bilginize güveniyorsanız, belirli belgeler almanız gerekecek. İlk olarak sunucunuz veya resellerinizin nerede barındığını kanıtlamak amacıyla bir “Yer Sağlayıcı Belgesi” almanız gerekiyor. Bu belgenin nasıl alınacağı ve alınırken neler gerektiğini öğrenmek için TİB’in resmi internet sitesine göz atabilirsiniz. Diğer bir gereken belge de vergi levhası. Her satışta olduğu gibi hosting satışlarında da devlete belirli bir vergi ödemek zorundasınız. Bu belgeleri alıp tamamladıktan sonra, kuruluşunuzu kurma yolunda diğer adımlara da geçebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*