DİKEY E-TİCARET DÜNYADAN ETİCARET HABERLER VİDEOLAR

IBM, 2016 yılına hızlı girdi iki ayda iki satın alma

IBM, ilk olarak Ocak 2016’da canlı yayın platformu Ustream’ı satın aldı. Satın almanın fiyatı açıklanmadı ancak Ustream için 130 ila 150 milyon dolar arasında bir fiyat ödediği tahmin ediliyor.

Satın almayla birlikte IBM, yeni bir bulut tabanlı video servisi birimi kurduğunu da açıkladı. Ustream’in de bir parçası olması planlanan birim, Aspera, Cleversafe ve IBM’in Aralık 2015 ayında satın aldığı Clearleap’i aynı çatı altında toplayacak.

Cleversafe ve Clearleap, HBO gibi markalara hizmet veren IBM’in içerik ve uygulamalar tarafında elini güçlendirirken, Ustream, canlı yayınlarda kullanılacak. IBM’in bu yeni bulut birimini diğer birimlerinde olduğu gibi geliştiricilerle iş birliği içinde büyütmesi de planlar arasında. IBM, bulut tabanlı video servisini aynı zamanda Watson’a da entegre etmek istiyor.

IBM, ikinci olarak da, Truven Health Analytics‘i 2,6 milyar dolara satın almaya hazırlanıyor.

Truven Health Analytics, adından da anlaşılacağı üzere sağlık dikeyinde veri analitiği hizmetleri sunan bir girişim. Amerikan devlet kurumları da dahil olmak üzere 8 bin 500 müşteriye hizmet sunuyor ve 300 milyon hastanın verilerini kontrol ediyor.

Truven, 2012’de Thomson Reuters Corp.’a bağlı Veritas Capital Management Fund tarafından 1,25 milyar dolara satın alınmıştı ve bu kez son adresini bulmuş gibi gözüküyor.

Satın alma sonrasında Truven’in, 2015 yazında 1 milyar dolarlık satın almayla güçlendirilen Watson Health, Truven’i de ile birleşecek. O tarihte Merge Healthcare‘i 1 milyar dolara satın alan IBM, bu yeni satın almayla Watson Healt’in gücünü bir üst kademeye taşımış olacak.

Watson Health’in başındaki isim olan Deborah DiSanzo’ın bu satın almayla ‘eşsiz’ yeteneklere sahip bir platform olacaklarını söylemesi de bunun ‘mütevazı’ bir göstergesi.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Watson Health, 2015 Nisan ayında kurulmuş ve medikal görüntüleme alanındaki ilerlemelerle gelecekte doktorların mesleğini elinden alabilecek bir seviyeye ulaşmak istediğini göstermişti.

Son olarak IBM’in şimdiye kadar sağlık alanında toplam 4 milyar dolar yatırıma ulaşmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*