BLOGCULUK ETİCARET Reklam SÖZLÜK

İdeal Reklam Banner Yerleri ve Boyutları Nedir ?


Reklam sektöründeki ihtiyacın artması ile birlikte bir sitede boş gördüğünüz her yerde reklam yayınlamanız oldukça mümkün. Çünkü özellikle internet sitesi sahipleri, sitelerinden istedikleri geliri elde edemeyince bu şekilde bir gelir yolu üretmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla sitedeki reklam ücretlerinden gelen gelir her ne olursa olsun bu gelir site sahibinin gözüne sadece artı olarak gelmektedir. Dolayısıyla birçok farklı reklam konumuna, çok daha uygun fiyatlar ile erişebilmek, şu aralar oldukça mümkün.

Genellikle kullanıldığı yere ve gerekliliğine göre pek çok farklı reklam alanı boyutunun olduğunu söyleyebiliriz. Reklam siteleri tarafından belirlenmiş kalıplar olduğu için, genellikle 1-2 pixel de olsa dahi bu kalıpların dışına sık sık çıkılmamaktadır. Çünkü bu tür değişiklikler yapıldığı zaman reklamlar, belirtilen konumlara sığmaz ve taşarlar. Bu da sitede hem kötü durmasına, hem de reklam firmasının reklamlarınızı kaldırmasına neden olabilir.

Kalıp olarak 728×90, 468×60 ve 300×250 olarak en belirgin 3 farklı alan boyutu vardır. İlk olarak belirtilen reklam boyutu, genellikle sitelerin header ya da footer bölümünde yer alır. Oldukça büyük olduğu için, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen reklam türleridir. 468×60 reklam boyutu da, ilk reklam alanına oldukça benzer bir işlevdedir. Genellikle yazıların üstünde kullanılan bu reklam türü, oldukça fazla tıklamayı beraberinde getirmektedir.

Son reklam türü de 300×250 boyutunda. Bu reklam türü, konu içlerinde olan ve kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı reklam türüdür. Dolayısıyla birçok kişiye hitap eden bu reklam bölümüne de iyi bir şekilde tıklama geliyor. Buna rağmen biz, 468×60 reklam türünün çok daha fazla tıklama getireceğine inanıyoruz.


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*