ETİCARET ETİCARET SEO

İndex Sayısı Neden Düşer ?


Bir sitenin arama motorundaki otoritesini gösteren en temel unsurlardan birisi de, arama motorlarında bulunan index sayısıdır. Genellikle index sayıları, sitenin daha fazla ziyaretçi kitlesine ulaşmasını sağlayan en büyük etkenlerden birisidir. Arama motorlarında hiç indexi bulunmayan bir internet sitesi, arama motoru sıralamalarında listelenemediği için istediği ziyaretçiyi alamayacaktır. Hatta bu kişinin internet sitesine, organik hit ile hiçbir kişinin giremeyeceğini söyleyebiliriz. Örneğin siz bir manavsınız ve sizin manav olduğunuzu 1-2 arkadaşınız dışında kimse bilmiyor. Ayrıca manav olduğunuzu gösterecek bir dükkanınız dahi yok ve sıradan bir evde hizmet veriyorsunuz. Bu durumda müşterileriniz sizi kesinlikle bulamayacaktır.

İndexler, zaman zaman artar zaman zaman da düşer. Doğal olarak index sayımızın artması bizim ne kadar işimize gelirse bu sayının düşmesi de bizim için o kadar kötüdür. İndex sayısının düşmesinin belli başlı 1-2 nedeni bulunmakta. Tabii ki de Google, herhangi bir sebep belirtmeksizin kendi isteğine göre indexleri silip arttıramaz. Bu yüzden indexlerinizin silinmesinin de birinci sorumlusu sizsiniz.

Google, algoritmalarına uymayan internet sitelerini çeşitli ceza türleri ile cezalandırır. Bu cezaların en kötüsü “Sandbox Cezası”dır. Bu ceza ile, internet sitenizin Google’daki tüm indexleri silinir ve tekrar indexlenmesi yasaklanır. Ayrıca buna benzer çeşitli cezalar da bulunmakta. Bu cezalar, her ne kadar sitenizi tamamen yok etmese de sitenizin aldığı organik ziyaretçi sayısını büyük bir derecede etkilemekte.


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*