Genel GİRİSİMCİLİK İLGİNÇ LİSTELER ÖZEL PAZARLAMA TÜRKİYE

İş hayatına atılacaklara edinilmiş tecrübeler…

Öğrenciyken hayat güzel ama üniversiteyi bitirip iş hayatına başlayınca, sudan çıkmış balıklara dönüyoruz. Öğrenciyken evden para istemek kolay, ama iş hayatına atılınca evden para da istenmiyor ki! Evladım sen çalışmıyorsunlar başlıyor. Ayrı evde olunca yine iyi, en azından bir şekilde idare ediliyor. Ama aynı evde olunca ayvayı yediniz demektir. Önce laf dokundurmalar inceden inceye, sonra alenen yüzünüze söylerler. İşte o zaman anlarsınız ki o cici öğrencilik hayatı bitmiştir. İş hayatının acımasızlığına hoş geldiniz. Ama merak etmeyim, yediğimiz her kazık bize tecrübe olarak döner. Bazı tecrübelerimi paylaşayım da sizde aynı tecrübeleri edinmeyin.

images

İş görüşmesinde sadece kendinize değil, is sahibinin davranışlarını da izleyiniz. İşverene ve çevredeki insanlara dikkat edin. Aynı yerde çalışacağınız insanlar çok önemlidir. Sonuçta iyi kötü birçok anıyı onlarla paylaşacaksınız. Ben işime bakarım gerisi boş ayakları yalan. İşyerindeki her türlü huzursuzluk çok önemlidir. İş ortamındaki gerilim her zaman çevredekileri etkiler. Seçtiğiniz işyeri her şeyi ile size uyuyor mu? Çalışma saatleri de buna dahil. Çok güzel yerlerde çalışan, ama mutsuz arkadaşlarım var. Zorlayarak çalışmaları yapmaları gereken sorumluluklar var. Çalışmak büyük bir sorumluluk. Bunu olumsuz şartlarda belli bir süre sonra; aksi, tepkisiz ve mutsuz insanlar oluşturur. Böyle durumda olmamak için iyi araşma yapıp ne istediğiniz bilmelisiniz. Gerekirse az kazanıp güvenli ve huzurlu yaşamlar tercih edilmelidir. İşverenlere dikkat edilmeli; çünkü az ücret vermek isteyen çok çalıştırmak isteyen, bedava işçi arayan, paranızı vermeden çalıştıran, kurum sahipleri mevcuttur. Güvenli yerlerde çalışmak çok önemlidir. İşe başlarken daha tanımadığınız işvereninizin yerine hiçbir ödeme yapmayın. Bu size her zaman olumsuz olarak yansır.

İşe başladığınızda kendinizi ihtiyaç listesi oluşturun, özellikle de ilk ayı pintiler gibi dikkatli harcayın. Çünkü alınan kıyafetler, verilen yemekler, tutulmaya çalışılan sözler bunlar size kredi kartı borcu olarak dönebilir. Bir şey olduğunda hemen elinizi cüzdanınıza götürmeyin. İlk çalışmaya başladığınızda çok ücret almasanız da herkes sizin kanun kadar zengin olduğunuzu düşünür. Sizin ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmaz. İşte bunda sağılan bir inekten farksız olursunuz, özellikle de aileniz için. Kendinize küçük bir defter edinin ve bunu kimseye göstermeyin. A’dan Z’ye bütün harcamalarınızı yazın, bunlar paranızın ne kadar çabuk ve nerelere harcandığını gösterir. Çevrenizde size yardım edecek arkadaşlarınız, bankalarla tanışmak zorunda kalırsınız. İşe girince ihtiyaç listesi oluşturmak en mantıklı şeydir. İşyerine değişik kıyafetlerle gitmek istiyorsanız, değişik bir iki kıyafet alın. Bunları farklı kombinleyin ama abartmayın siz daha yenisiniz. İlk günden her şeyi yapmaya çalışmayın yoksa işyerinde bütün işler size kalır.

Eğer ailenizden ayrı başka bir yerde işe atılıyorsanız; önce gideceğiniz yeri inceleyin ekonomik olarak sizi zorlayacak bir yer mi? Ev kirası ne kadar? Ulaşıma ne kadar gidiyor? Aradığınız ihtiyaçları karşılayacak yerler var mı? Mesela Hastane var mı? Ya da yürüyüş alanı, ya da pazaryeri var mı? Bunlar küçük görünen ama insanın kimi zaman canını sıkan şeyler. Tek başınıza eve çıkacaksanız, ev kirası ne kadar? Size uygun mu? Eşyalı ev mi? Eşyasız ev mi tutayım? Çok yer değiştiren biri değilseniz eşyasız ev tutun; çünkü ileride size ait olan eşyalarınız olması önemli, ama hiçbir birikiminiz yoksa iş ile ilgili kafanızda sorular varsa eşyalı ev tutmalısınız. Neden mi? Baktığınız işveren tam bir fiyasko, bırakıp gidersiniz. Daha az kaybınız olur. Kendinizi riske atmayınız. Aslında ilk ay otel gibi bir yerde kalabilirsiniz hem etraf hakkında detaylı bilgi alırsınız hem de hata yapmamış olursunuz. İlla otelde kalmayın öğretmenevi, polisevi yada başka kurumların konaklama yerleri var. Ücretleri hem uygun, hem de güvenilir yerler. Devlete ait olan yerlerde kazık yeme durumunuz da az olur. Ha otel gibi yerlerde kalmak istiyorsanız da internette bazı sitelerde kupon, indirim ve erken rezervasyonla uyguna da kalabilirsiniz. Bunlar sadece yerleşim yerleri için değil özel bir akşam yemeği, güzel bir hafta sonu gezisi, uygun bir sabah kahvaltısı olarak ta alınabiliyor. Geçenlerde boğaz manzaralı açık büfe kahvaltıya neredeyse yarı fiyatına aldık ve çok eğlendik. Bir şeyler alırken önce internete bakın, eskiden çıkıp bakalım uygununu bulalım dönemi bitti.

İnternet üzerinden ikinci el eşyaları bile uygun fiyatla alabiliyorsunuz. 2012’de keşfettim ben bunu, çalıştığım yerde bütün her şey fahiş fiyatlarla satılıyordu. Ben de uygun birkaç siteye bakıp araştırdım. Gardırobumu ücretsiz kargo ile eve teslim aldım. Taşınacağım zaman demonte olduğundan, söküp taşırken kolaylık sağladı.

Şuan eşyaları alırken önce kullanışlı olup olmadığına bakıyorum. Siz de öyle yapın. Mesela bir orta sehpası aldım açıldığında masa konumuna geliyor. Bu tür kullanışlı şeyler hem bütçenizi zorlamıyor hem de evinize ferahlık sağlar. Ev tutacaksanız çalışma saatlerinize dikkat edin, geç saatlerde geliyorsanız, işlek caddelerde ev tutmalısınız. Sürekli çalışıyorsanız ilk aylarda evinize televizyon almanızın ne gereği var. Siz söyleyin. Bir yorgan, bir yastık, bir yatak ilk önceliğiniz olmalı, bir baza almanız eşyanızın daha toplu olmasını ve hijyenik kalmasını sağlar.

İnsanlarla eve çıkacaksanız, eşyaları paylaşmakta sorun yaşamamak için beyaz eşyalarınızı çekilişle alın ayrılırken problem yaşamaz ve az incinirsiniz. Çünkü sevilen arkadaşlıklar da araya maddiyat girince bozulabiliyor. Aynı evi paylaşma çok farklı bir durum bu yüzden siz siz olun bütün büyük eşyaları paylaşarak alın. Hatta küçük eşyaları da paylaşarak alın. Evinize eşya alırken rahatlık ve kullanılışlılık olması çok önemlidir. Gösterişli diye bir şeye para vermeyin öncelikle ihtiyaçlarınız önemlidir gerisini sonra da alabilirsiniz. Kilim tarzında hem yaz hem kış kullanabileceğiniz ince bir halı alabilirsiniz. Katle ilk dönemde çay olmasa bile bitki çayları, sallama çay, hazır çorbalar, bir süre sizi idare edebilir.

Tabi babanızın evinden getirebileceğiniz her türlü eşya size kolaylık sağlar. Ivır zıvır eşyaları internetten alamıyorsanız marketleri gezin ilk girdiğiniz marketten hemen almayın dolaşın hangi ürün nerede uygun ise oradan alın. Mesela çay bardağı bir markette 10 TL, diğerinde 2,90 TL ev kurana Allah yardım eder ama istemek lazım. Bu da araştırma yapmakla olur. Pazarda sebze meyveler de daha uygun olur. O yüzden Pazar kurulan günleri iyi öğrenin. Ona göre kendinizi ayarlayınız. Alternatif pazarlar varsa onlara da gidin. Ayrıca bakmaktan zarar gelmez.

Marketlerden aldığınız ürünlerin fişlerini atmayın. Bir sıkıntı olduğunda utanmadan götürün iade edin bu sizin doğal hakkınız. Ev kurarken pinti olmak lazım. Yoksa kredi kartı mağduru olursunuz bu da iyi sonuçlar arz etmez. Oturmak için kanepe alacaksanız etrafınızdaki mobilyacıları ziyaret edip fiyat alın sonra internete bakın ücretsiz kargo da varsa karşılaştırıp hangisi uygunsa onu alın. Her yere perde gerek kesinlikle diktirmeyin çok pahalıya mal  olur. Bunun yerine hazır perde satan manifaturacılara gidin. Onlardan seri sonu ya da imalat fazlası olanları uygun fiyat alabilirsiniz. Mutfak için katle aldık başka neler diye soranlara set üstü ocak diyebilirsiniz. Onu araştırmanız iyi olur, çünkü uzun süre kullanılan bir şey hem de taşıması kolay. Bir tencere, bir tava başta size yeter abartmaya gerek yok, altı tane çukur tabak, bir paket çay bardağı size yeter. Ufak tefek şeyler zaten çıkacak. Onları da yavaş yavaş alırsınız. Buzdolabını bilerek demedim, ilk hafta buzdolabı dolmak zorunda değil ki! Günlük bir şeyler alıp idare edebilirsiniz. Araştırıp almak en iyisi,  mesela A sınıfı ürünleri hem kullanılışlı hem de az enerji harcar. Gerekenleri zamanla alabilirsiniz.

Bu arada ev tutarken bir tornavida bir kilit alın ev sahibine çaktırmadan kilidi değiştirin. Bazı ev sahiplerine güven olmaz. Tabi bu listeyi siz uzatabilirsiniz. O kadar çok ıvır zıvır çıkıyor ki şaşırıyorsunuz. İnşallah bu bilgiler size kötü tecrübeler yaşatmadan tecrübeler oluşturur.

indir (2)

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yazar hakkında

Jasminsea

İlkokul yıllarımdan itibaren farklı bakış açılarıyla öğretmenlerimin dikkatini çektim.Çevremde alışveriş söz konusu olunca her şeyin en uygunu bulacak kişi oldum.Hiç bir zaman boşa harcayacak param olmadı.Çünkü ben günlük işlerde çalışıp geçinen bir babanın kızıydım.Yıllar geçse de bazı özelliklerim duruyor.İşe başladığım dönemlerde keşfettim, İnternet alışverişini.Yokluk dönemlerinde fahiş fiyatlardan kurtulmamı sağlayan bir sistem.Hayatımızı kolaylaştıran şeylere fırsat vermeliyiz.Hayatı yaşayarak geçirmeyi seven biriyim.Yazdıklarım kendi tecrübelerimdir. Beğenmezseniz bile aklınızın bir köşesinde bulunsun.Sevgiyle,sağlıkla ve mutlulukla kalın.

Yorum yaz

*