BLOGCULUK ETİCARET

BLOG, okurunun davranışları nasıl desteklenir?

Blog okurlarının da Blog yazarları kadar dikkat etmesi gerekenler ve üzerine düşen sorumluluklar vardır.

Ne Tür Blogları İzlemeliyiz?

İnternet üzerinde milyonlarca blog mevcut iken ne tür blogları izleyebiliriz meselesinin yanıtı oldukça kolaydır. Her blogu izlememiz . Alaka alanlarımıza göre, hobilerimize göre izleyecek blogları inceleyebiliriz. Sözgelimi e-ticaret, grafik-tasarım, webtasarım, teknoloji, mizah, şahsi bloglardan beğendikleriniz olabilir bir takip listesi oluşturun ve blogları günlük olarak izliyorum.

Siz de hobilerinize ve alakadar olduğunuz konular üzerine yazılar yayınlayan, bilgiler paylaşan blogları izleyebilirsiniz. Şayet izlediğiniz bloglara güvenerek hazırladığınız bir liste varsa ve bunu bizimle paylaşabilirseniz memnun oluruz.

Blog Okuru Üzerine Düşen Görevler Nelerdir?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi blog okurunun üzerine düşen görevler vardır. Bir blogu takip edip, bilgilerinden yararlanıp, muhtevanını okuyup öylece bırakıp gitmemelidir. İzlediği ve hem de sevdiği blogun gelişmesi için okuyucu için küçük bloglar için çok büyük birkaç adım atması gerekir. Blog üzerinde Blog Yazarı kadar blog okurunun da emek harcaması gerekir.

Yorum Yazmalısınız!

Blog okuru izlediği bloglar da okuduğu yazılara, incelediği yazılara küçük bir yorum yaparak katkı sağlayabilir. Blog yazarının yazıyı yazmak için harcadığı zamanı, gücü ve enerjiyi düşündüğümüz vakit blog okurunun bir yorum yapması çok da zahmetli olmasa gerek.

Sosyal Medyada Paylaşmalısınız!

Okuduğunuz beğendiğiniz yazıları sosyal medya’da paylaşabilirsiniz. Bir kaç dakika sürecek paylaşma işlemi Blog Yazarına katkı sağlayacak ve hem de sizin okuyup beğendiğiniz yazıyı paylaşarak daha fazla kişinin o yazıyı okuyup haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Blogun Sosyal Medya Hesaplarını İzlemelisiniz!

Her blogun sağında,solunda ,köşesinde sosyal medya düğmeleri/butonları görürsünüz. Bu sosyal medya hesaplarını izleyerek bloga katkı da bulunup gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bloga Abone Olunmalısınız!

Her blog da yoktur ancak bir çok blog da e-mail aboneliği, bültenler mail adresinize gelsin gibi ibarelerle yer alan abonelik sistemi vardır. Bu abonelikler tamamı ile ücretsiz ve zahmetsizdir. Ne zaman isterseniz iptal edebileceğiniz bu abonelik size otomatik olarak bloga ilave edilen yazıların e-posta adresinize gelmesi demektir. Bu sayede yayınlanan hiç bir yazıyı kaçırmaz ve yayınlanır yayınlanmaz haberdar olursunuz. Hem de size mail olarak gönderilmiş bu yazıyı ileterek arkadaşlarınızın da okumasını sağlayabilirsiniz.
Makaleni nihayetinde da elektronik posta abonelik sistemini kullanarak blogumuza abone olabilirsiniz.

Bağışta Bulunabilirsiniz!

Yabancı bloglar da sıkça görürüz ancak Türkiye’deki bloglar da rastlamak hemen hemen olanaksızdır. Ben sadece bir kaç blog da görebildim. Bağış sistemi vardır. Bağış yada değişik bir isim altında blog yazarı bağışlar toplar. Blog okuru için küçük bir miktar olan çay ya da kahve parası blog yazarına bağışlanır. Blog Yazarı oluşturduğu havuz da bu bağışları toplar ve blogunun giderlerini karşılar, gelişmesi için harcamalar yapar.

Önerebilirsiniz!

İzlediğiniz blogları arkadaşlarınıza da önerebilirsiniz. Bu sayede arkadaşlarınızla ortak bir nokta daha oluşturmuş olacaksınız. Üstelik beğendiğiniz ve izlediğiniz Blog Yazarına yeni bir okuyucu kazandırmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

Blog Okurları olarak yada Blog Yazarları olarak sizin de bu makalede bulunmayan destek ve geliştirme adına söyleyeceğiniz, yapılabilecek şeylerin olduğunu düşünüyorsanız yorum bölümünden iletirseniz seviniriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

5 Yorum

Yorum yaz

*