DÜNYADAN HABERLER TEKNOLOJİ

Japon İnternet Devi Softbank, Çip Üreticisi ARM’yi 32 Milyar Dolar’a Satın Alıyor!

Japon telekomünikasyon ve internet devi SoftBank, çip üreticisi ARM’yi 24.3 milyar sterline (32 milyar dolar) satın alıyor.

İngiltere menşeili ARM, Apple ve Samsung’un da aralarında bulunduğu 300’den fazla teknoloji şirketine lisanslama yapan bir çip üreticisi. Bugüne kadar da 60 milyardan çok çip sevkiyatı oluşturan firma bu alandaki en mühim şirketlerden bir tanesi ve yakında SoftBank’ın olacak.

Gelen ilk duyumlara göre SoftBank’ın hisse kapanış fiyatından yüzde 43’lük bir teklif yaptığı paylaşılmış ve 23,4 milyar sterlin yani yaklaşık 31 milyar dolarlık bir değerlemeden bahsedilmişti. ARM Holdings tarafından ile gelen resmi açıklama ise satın alma kararını doğruluyor ve şirketinin değerinin 24,3 milyar sterlin yani 32 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkmasına dair ekonomik analizler yapılırken muhtemelen bu ihtimal kimsenin aklına gelmemişti lakin bu satın alma gerçekleştiğinde Birleşik Krallık’ın en büyük teknoloji çıkışı olarak kayıtlara geçecek. (Bu arada daha büyük bir satın alma olmazsa.) Cambridge merkezli şirket, satın alma sonrasında SoftBank’tan ayrı olarak iş yapmaya devam edecek.

Her şey nesnelerin interneti için

SoftBank’ın böyle büyük bir satın alma yapmasının nedeni hiç şüphesiz ‘nesnelerin interneti devrimi’. Bu alanın önemini anlamak için de şu iki öngörüyü (dahası) paylaşmak sanırım yeterli olacaktır;

2015 yılında 5 milyar tane internete bağlı cihaz varken 2020 yılına kadar 20 milyardan fazla internete bağlı aygıt olması bekleniyor. (Gartner) Bu da her gün yaklaşık 5.5 milyon yeni cihazın internete bağlanması demektir.
2020 yılına kadar ıoT çözümleri için harcanacak olan paranın 3 trilyon dolardan çok olması bekleniyor
Son olarak hatırlatmak gerekirse SoftBank geçtiğimiz haftalarda Supercell’deki hisselerinini satmıştı. SoftBank’ın yüzde 73’üne sahip olduğu Supercell, bu satın almada 10,2 milyar dolar üzerinden değerlenmişti.

İlginizi çekebilecek makaleler!

annelutfen.com faaliyetlerini durdurma kararı aldı!

Acun ILICALI’nın Başarısının Sırları

LinkedIn Anlık Makaleler Özelliği Üzerinde Çalışıyor

Microsoft‘un Linkedin’i 26,2 Milyar Dolara Satın Aldı

IBM, 2016 yılına hızlı girdi iki ayda iki satın alma

Android yeni versiyonu geliyor ismi de : Nougat

Telefondan YouTube İstatistiklerini Takip Etmek

Başarılı SEO Uzmanını Anlayabilmek İçin Sorulması Gereken Sorular?

Başarı Hikayeni Gönder

Alternatif İlan Sitesi : ilankedisi.com

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*