BİTCOİN DÜNYADAN HABERLER

John McAfee, Jamie Dimon’un Bitcoin hakkındaki düşüncelerine karşı çıkıyor

Geçtiğimiz günlerde JPMorgan CEO’su Jamie Dimon, Bitcoin’in büyük bir dolandıcılık olduğunu ve tarihe damga vuran lale balonundan dahi büyük bir balon olduğunu söylemişti. Jamie Dimon’a karşı en büyük alan okuma, McAfee güvenlik şirketinin kurucusu John McAfee’den geldi.

john mcafee

John McAfee, Jamie Dimon’un ve onun gibi düşünenlere saygı duyduğunu belirtse de Bitcoin alanında yaptığı tenkitlerine itirazı olduğunu da ilave etti.

Geçtiğimiz çarşamba günü CNBC’nin “Fast Money” programına konuşan McAfee şunları söyledi: “Bitcoin’i dolandırıcılık olarak adlandırıyorsunuz. Ben bir Bitcoin madencisiyim, Bitcoin’i biz çıkarıyoruz. Her bir Bitcoin’i oluşturmak bize takriben 1.000$’a mal oluyor. Amerika için dolar üretmek kaça mal oluyor? Hangisi dolandırıcılık? Ne kadar olursa olsun kağıt giderleri hep. Bana ve diğer madencilere ise her Bitcoin başına hemen hemen 1.000$ maliye oluşuyor ve buna işin ispatı tecrübe ediyor!”

McAfee, madencilerin Bitcoin için çok büyük miktarda süper hesaplama gücü ve ciddi bir elektrik harcadığını başka bir deyişle yatırım yaptığını ve tüm bu yatırımın bir “değer” yaratmasının da doğal olduğunu ilave etti.

McAfee: “Bitcoin’in kullanımı hızlı bir artış trendinde ve bu yüzden değerinin de artması oldukça doğal. Tabi ki tüm teknolojiler gibi hızlı yükselişler ve düşüşler olacaktır, tıpkı tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi ama bu arada netlikle bir dolandırıcılık değildir.”

John McAfee’nin tanınmış Bitcoin destekçilerinden biri olduğu bilinen bir gerçek. Yaz başında Twitter’da çok açık bir iddiada bulunarak 3 sene içerisinde Bitcoin’in değerinin 500.000$’ı bulacağını öne sürmüştü. Bu iddiasını ortaya attığından bu yana Bitcoin’in değerinde olan artış da onu destekler nitelikte. Şu anda yaşanan düşüş, uzun vadeli değişim ile karşılaştırıldığı vakit aslında uzun vadede hala ciddi bir yükseliş mevzubahis.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*