ETİCARET GİRİSİMCİLİK MOBİL TİCARET

Kosgeb 50 Bin Lira Girişimcilik Destek Hibesi


18-29 yaş arası genç girişimcilere sağlanan 50 bin lira hibeye ilişkin de bilgi veren Işık, “İlgi çok yüksek. Bu sabah itibarıyla başvuru sayısı 3500 ulaştı ve şu ana kadar bunlardan 580 tanesi sonuçlandırıldı. Diğer başvuruları da titizlik ile değerlendiriliyor’ dedi.

Girişimcilere 50 bin TL hibe, 100 bin TL’ye kadar da faizsiz kredi desteği başvuru şartları ve başvuru koşullarına bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Girişimcilere hibe ve faizsiz kredi desteği; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı KOSGEB tarafından veriliyor.  KOSGEB; girişimci, küçük ve orta ölçekteki işletmelere finansal hibe veya kredi desteği sağlayan bir kuruluştur.

Hibe ve kredi desteklerine başvuru şartları neler, nasıl başvuru yapılır?

Desteklere başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde:

  1. Girişimcilik eğitimi alınacak.
  2. Proje sunulacak.
  3. Kurul onayı beklenecek.
  4. Projeniz kabul edilirse destek alınacak.

Bu maddeleri de açıklamak mutlak suretle şart.

Girişimcilik Eğitimi. Bu eğitim KOSGEB tarafından ücretsiz olarak veriliyor. Yaklaşık 10 gün sürüyor. Her şehirde belirli tarihlerde eğitim veriliyor. Girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan girişimciler, girişimcilik sertifikası alıyor. Hibe desteğine başvuru için atmanız gereken ilk adım, girişimcilik eğitimi almanız. Eğer örgün üniversite eğitimi sırasında girişimcilik dersi aldıysanız bu eğitimden muaf olabiliyorsunuz.

Proje sunumu. İşinizle ilgili kapsamlı bir sunum yapmanız gerekiyor. Bu sunum için iş planı hazırlamanız gerekecek. İş planını, işinizle ilgili birçok bilginin yer aldığı bir rapor olarak düşünebilirsiniz. Örneğin; hibe desteğini işiniz için nasıl kullanacağınız, işinizle ilgili gerekli makine teçhizatlar, giderler gibi birçok detaylı bilgi bu planda yer alıyor. Söz gelimi, hazırlayacağınız iş planıyla destek alabilmek için kurulu ikna etmeniz gerekecek. İşinizin yapılabilir olması baş şartıyla projenizin inandırıcı olması şart.


Kurul onayı. Projenizi hazırlayıp, iş planı ile birlikte şehrinizdeki KOSGEB birimlerine sunuyorsunuz. Kurul iş projenizi yapılabilirlik başta olmak üzere önceden belirlenen kriterlere göre değerlendiriyor. Projenizin onaylanıp, onaylanmadığı tarafınıza iletiliyor.

Proje onayı. Projeniz onaylandığında işinizi kurmanız için gerekli tüm yönlendirmeler yapılıyor ve resmi olarak kuruluş süreci başlıyor. Süreçle birlikte destek ödemeleri de yapılmaya başlanıyor.

Girişimci desteğine kimler başvuru yapabilir?

Desteklerin genç girişimcilere yönelik verilmektedir, başvuru şartlarını sağlayan herkes 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteğine başvuru yapabilecek.

50 bin TL hibe desteği kapsamı

  • Kuruluş giderleri için 2.000 TL,
  • Makine, Teçhizat ve Ofis donanım giderleri için 18.000 TL,
  • İşletme giderleri için 30.000 TL olmak üzere toplam 50.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe desteği alabiliyorsunuz.

Hibe yani geri ödemesiz destek üst limiti 50 bin TL. İşinizi kurmak için bu miktarın yeterli gelmemesi halinde üst limiti 100 bin TL olan uygun geri ödeme koşullarıyla faizsiz kredi desteğinden de yararlanabiliyorsunuz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*