HABERLER MOBİL TİCARET TÜRKİYE

M (Mobil) Ticaret’te Zabramo

On yıldan uzun zamandır teknoloji girişimcisi ve yatırımcısı olan Bora Savaş‘ın hikayesi Japonya’dan Türkiye’ye uzanıyor, Zebramo’nun da öyle… Cloudoq ınc. Adlı ilk şirketini 2008 senesinde Japonya’da kuran Bora, Japonya’nın dev online pazar yerlerine online satış meydana getiren e-ticaret firmalarının ürünlerini, yığın ve satışlarını tek bir yerden denetim etmelerini veren CloudShop adından bir SaaS ürünü geliştirmişti.

Cloudoq’u 2012 senesinde halka açık bir şirkete satan Bora, peşinden Tokyo merkezli kazanç şirketi Beenos’a katıldı. Beenos ile Japonya, Güneydoğu Asya ile birlikte Türkiye’de Akakçe ve İyzico girişimlerinin tohum kazanç turlarına katıldı. Beenos’taki iki yıllık deneyimden sonra kendi girişim fikri üzerinde çalışmaya süregelen Bora, 3 kişilik bir ekiple moda dikeyinde hanımlara özel mobil bir pazar yerine odaklandı. Tokyo’da test etmiş olduğu projeyi yaşam geçirmek için Türkiye’ye döndü.

Bora, Türkiye’ye döner dönmez, 2015’te eski TEB çalışanı Kaan Aslan ve eski Markafoni’li Fatih Köksal ile birlikte Zebramo‘yu kurdu. Mobil öncelikli ve yalnızca mobil C2C bir pazar yeri olarak tanımladıkları Zebramo’nun ilk İOS uygulaması Mayıs, Android uygulaması ise Temmuz 2015’te yayınladı. Sahibinden.com’un mobil’ini sunmaya çalışan 2. el eşyalar için mobil pazar yeri sunan Zebramo, üyelerinin diledikleri kadar ürünü, parasız ve bayağı bir biçimde listeleyerek satışa sunmasını sağlıyor.
Zebramo’nun güvenlik öncelikli pazar yerinde satın alma, ürünün onaylanması, ürünün kabul edilmesi, kargolanma, ödemenin satıcı hesabına aktarılması ve ya ürünün kabul edilmemesi, satışın iptali, ödemenin alıcıya arka ödenmesi bu gibi tüm işlemler Zebramo çatısı altında gerçekleşiyor. ürününüzü Zebramo’da % parasız listeliyorsunuz, satış sonunda ise belirttiğiniz fiyat üstünden en iyi yüzde 10 komisyonu almakta.

Türkiye’de bir bireysel kullanıcıdan diğerine satışın gerçekleştiği mobil pazar bölgeleri hemen hemen sayılı. Modacruz bunlardan ilk akla geleni olsa da üst segmente odaklanmasıyla Zebramo’dan ayrılıyor. Türkiye’ye yeni açılan Letgo ise hemen hemen bir ilan uygulaması olmasıyla, gelir yaratma becerisi açısından Zebramo’nun bir adım gerisinde.

Bugün 1 milyona yakın kullanıcı sebebi ile satışa sunulan 2 milyondan çok ürüne ev sahipliği meydana getirdiğini paylaşıyor Zebramo. Türkiye pazarındaki C2C mobil pazar bölgeleri açısından büyük boşluğu gören atılım, buradan aldığı güçle küresel piyasaya açılmaya hazırlanıyor. çok yakında Türkiye için farklı ödeme yolları ve kargo anlaşmalarını duyuracak olan Zebramo, ülke dışı pazarları için de görüşmelere başlamış. Bu alanda deneyimli ekibi için bu planı gerçekleştirmek çok fazla uzun süre almayabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

1 Yorum

Yorum yaz

*