DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK ETİCARET ETİCARET SEO PAZARLAMA PR REHBERİ

Markanız Yeterince Müşterisine Sadık mı? Müşteri Sadakati?

Beş-müşteri_www.eticaretgunlugu.com

Her şeyin daha kalitelisine, daha hızlı ve pratik ulaşma şansımız arttıkça günümüzün en büyük sıkıntılarından birisi sadık kalabilmek… Bir markaya sadık kalmak için evvela o markaya güvenmek sonrasında o marka ile duygusal bağ kurmamız şartken, böyle bir rekabet ortamında sadakat oluşturabilmek markalar için epey bir zorlu bir süreç durumuna geldi. Bunun tek yolu markaların da müşterilerine sadık kaldığını ispatlamasından geçiyor.

Bundan çok fazla değil yaklaşık 10 yıl öncelikle bir marka ile tüketici arasındaki sadakat bağını kurmak bir miktar daha kolaydı. Yolları bilmiyorduk ve yalnızca karşımıza çıktıklarında deneme ve kıyaslama şansı yakalıyorduk. Peki ne oldu? Dijitalin hızla hayatımıza girmesiyle, daha ucuz ya da daha kaliteli, daha büyük, daha hızlı …. ürünü kendimiz kolayca araştırabiliyor bir tıkla ulaşabiliyor duruma geldik.

Bir tüketiciyi markaya sadık duruma getirmek üzerine kurgulanan sadakat programları için uzun uzun kafa yorulduğu, müşterilerin bilgilerine ulaşarak onların hayatlarına sızmak ve hatta hayatlarını önemsediklerini göstermek adına büyük departmanlar kurulduğu gibi bunun beraberinde bir çok kampanya ve hizmet de bu programlar üzerine kurgulanıyor. Anlayacağınız kuruluşlar bunun için sağlam bütçeler ve mesailer harcıyor.

Müşteri sadakati yaratmak için çaba neden?

Rekabet ortamında yeni bir alıcı edinme maliyeti, sadık bir müşteriyi elde tutmaktan çok daha yüksektir.
Sadık müşterilere şirketin diğer ürün ve hizmetlerini satmak (çapraz satış), şirketin daha fazla ürün satmasına; dolayısıyla da karlılığına büyük katkı sağlar.
Müşterilere email, sms ve akıllı cihazlar yoluyla iletişim yapmak, televizyon bu gibi kitlesel iletişim araçlarından iletişim yapmaya kıyasla çok fazla daha ekonomiktir.
Bütün bunların yanında Sadık müşterilerin düzenli gelir oluşturması gibi bir düşünce de var. Bu 4 fikirlerden özetle var olan müşteriyi kaybetmemek adına verilen çabanın sebebini sadakat programlarının “Daha Ekonomik” olmasına bağlayabiliriz.

Mevcut olan müşterinizi kendinize bağlamak ve satın alma alışkanlığı yaratmak adına yaptığınız kampanya, çalışma ve planların tamamı Sadakat Programları altında ele alınabilir. Eşiniz yahut markanız ayrım etmez, sadakati korumak için tek bir koşul mevcut o da dikkat çekmek. Nasıl ki eşim ona bağlı kalabilmem için kutlamalar, yemekler, özel anlar, hususi paylaşımlar vb. hayatımızı renkli kılacak dikkat çekme metodlarına gereksinim duyuyorsa, markalar da sürekli müşterisinin dikkatini çekerek onları kendine bağlamak mecburiyetinde. sırf son dönemlerde son kullanıcıların dikkati fazlaca dağılmaya müsait sebebi ise dikkatini çekmek dileyen çok…”

Müşterilerimizi devamlı ilgi ve ilgi ile beslemek gerektiğini biliyoruz. Onu bağlı bir hale getirelim ki, bir rakibin ürününü kullanmasın. Kullandığında ve ya hizmetini aldığında kendini suçlu hissetsin..

Mesela; Beğendiğiniz ürünleri sepetinize atıp sonrasında satın alma yapamadığınızda telefonunuz çalıyor ve “Merhaba, beğendiğiniz ürünlerin satın almasını yaparken bir sıkıntı mı yaşadınız sormak istedik? yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı” diyebiliyorlar. Bu müşterinin kararsızlığını gidermek adına yapılan  bir hamleden öte, marka ile direk iletişime geçmenize neden olduğundan sadakati arttıracak bir durum.

Sunum programı olan Canva.com’da sunumlarınızı hazırlarken şayet uzun süre download yapmadıysanız, size bir mail gelebiliyor ve “hazırladığınız sunumu uzun süredir download yapmadığınızı gördük, yapabileceğimiz bir şey varmı ?” diyorlar…

Yine sadakati veren bir başka örnek; Sosyal Medya üzerinden hususi müşterilerini takip ederek, paylaşımlarını beğenen markaların, kişiler üzerinde yarattığı “O da beni seviyor” etkisi. Marka ile tüketici arasındaki paylaşımı arttırıyor hem de markanın paylaşımlarında o insanın, marka sayfasını daha dikkatli takibine, belki yorum yapmasına neden oluyor.

DOĞRU iLETiŞiM = SADAKAT

Mağaza kartları, biriken puanlar vb. programlar daha büyük bütçeler gerektirdiğinden ve sistem üzerinden yürütüldüğünden küçük ve orta ölçekli kuruluşların bu tip sadakat programları için büyük bütçeler harcamaya yanaşamadıklarını biliyoruz.

Küçük ve orta ölçekli markalarda da marka sadakati yine müşteriyle iyi ve hususi iletişim kurmakla sağlanıyor. Zaten hali hazırda verilen ve müşterinin ödediği bedelin karşılığında aldığı hizmet yada ürün standardının dışındaki bir iletişim.

1-Doğru iletişim metodlarının bulunması: iletişim metodlarıyla ilgili stratejiler geliştirilmesi

2-Bu metodların markanın çalışanlarına anlatılması, öğretilmesi

3- Bu metodların uygulanması ve kontrolü

4- Belirlenen iletişim metodların, çalışanların alışkanlığı haline gelmesi (çalışanların bu iletişim metodlarını bir vazife olmaktan çıkarıp alışkanlık ve davranış türü durumuna getirmesi)

Ürününü yada hizmetini devamlı satın aldığınız mahalli markaları düşünün… Acaba neden bu kadar bağlısınız bu markalara?

Mahalli Markalarda, marka-tüketici sadakatinin, marka çalışanlarının müşterisine gösterdiği talep ve her bir müşterisini özel hissettirecek girişimleriyle sağlanabildiği yadsınamaz bir gerçek. Şirket ve marka çalışanlarının tek bir dil oluşturduğu ve her bir müşterisine sanki ilk kez hizmet veriyormuş gibi özenli davranışları tüketici tarafından unutulmuyor.

-Girdiğiniz mağazada “Hoşgeldiniz” ile “Hoşgeldiniz Mehmet Bey” arasında fark oluyor.

-Evlenme yıl dönümlerinde çift olan müşterilerinize mesaj atmanız değil, onları telefonla arayarak kutlamanız onları özel hissettiriyor.
-Her zaman içtiğiniz kahvenin az şekerli olduğunu bilen bir personelin sizi hatırlayarak “her zamanki az şekerli hazırlıyorum…” demesi, müşteriyi kendi evinde hissettiriyor.

-Bundan böyle özel müşterilerinize doğum gününde çiçek ya da çikolata göndermek yetmiyor, onlara zevklerini araştırarak zevklerine müsait hediyeler seçmeniz gerekiyor.

Bu liste uzar gider…

Bilhassa yerel ve büyümekte olan markaların, müşterileriyle olan sadakati, kişinin iletişim kabiliyetlerinin kullanıldığı metodlara başvurarak kurulabileceği kanısındayım. Doğum günlerinde mesajlar göndermek, Sosyal Medya Hesaplarında sordukları sorulara cevap vermenin ötesine geçmeleri gerekli.

Bu nedenle de pazarlama stratejilerinin, personelle paylaşılması ve personelin bu konu için eğitimlerle desteklenmesi belki de sihirli bir anahtar. Bilhassa yerel markalar müşterilerinin kendilerine olan bağlılığını öncelikli şekilde “Marka çalışanları ile müşteri arasındaki iletişim stratejisi”nin belirlenmesiyle sağlayabilirler. Bu da müşteri sadakatinden öncelikle çalışan sadakatini gerektirir.

İlginizi çekebilecek yazılar!

E-Posta Pazarlama

5 Adımda Mobil Pazarlama

Inbound Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Dijital Pazarlamada 2016 Trendleri

E-ticaret sitelerinin içerik pazarlamasında başarılı olması için 3 önemli ipucu

Twitter Pazarlama

Facebook Pazarlama

E Ticaret’te Pazarlama

Eticaret Siteleri İçin Eposta Pazarlaması Taktikleri

E-Posta Pazarlama Yöntemi Nedir?

13 Madde de Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Firmalar Sosyal Medya Uzmanına Neden İhtiyaç Duyar?

Sosyal Medya Tarihçesi Kronolojik (İnfografik)

Ürünlerinizi Sosyal Medya’da Pazarlayın !

Sosyal Medya Hesaplarınızı Güvene Alın !

Sosyal Medya Hitlerinin Zararları Nedir ?

Sosyal Medyanın E-Ticaret’e etkileri

Sosyal Medya İnsanı Şahinleştiriyor mu?

Sosyal Medya Nedir?

Google Plus (+)’un Sosyal Seo’ya Etkileri

YouNow Ne Kadar Kazandırıyor ?

Periscope’den İki Yeni Özellik !

Facebook Dosyaları Nerede Saklıyor?

Telefondan YouTube İstatistiklerini Takip Etmek

Whatsapp’a “Alıntı” Özelliği Eklendi

Twitter’dan Yeni Bir Özellik

Yiyecek Videolarının E-Ticarete Etkileri

Hobinizi E-Ticaret ile Satın

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*