DÜNYADAN HABERLER TEKNOLOJİ

Mercedes firması, geleceğin sürücüsüz otobüsünü Amsterdam’da test etti

Günümüzün çok konuşulan konularından bir tanesi şüphesiz sürücüsüz otomobiller. Fakat bu teknoloji şimdiden diğer motorlu taşıtlar için de geliştirilmeye başlanmıştır. Son şekilde Mercedes-Benz, kendi sürücüsüz otobüsünü tanıttı.

Geleceğin şehir otobüsü olarak tanıtılan bu vasıta, Mercedes-Benz vasıtası ile dün Amsterdam’da yola çıktı. ilk sürücüsüz belde otobüsü olarak tanıtılsa da, Nissan’ın sürücüsüz minivanının önümüzdeki ay Japonya’da satışa çıkması bekleniyor.
Konu otobüs olduğunda elbette sürücüsüz olması, aynı şeritte güvenli şekilde gitmesinden fazlasını gerektiriyor. TIR ve kamyon bunun gibi büyük araçların da yol aldığı otobanları da kullanmak gerekecek, duraklara uğrayacak, yolcu alıp bırakacak. Bunlar çok aşırı fazla özellik demek. Mercedes’in otobüsü tüm bunları kati şekilde yapmayı vadediyor.

Otobüs CityPilot denilen Mercedes ‘son özerk sürüş sistemi kullanır. Şirketin veriyor HighwayPilot, gibi yarı kamyon otoyollardan aşağı daha güvenli ve verimli sürücü, CityPilot 43 mil kadar hususi işaretli otobüs hatlarının özerk azda olsa sürücü otobüsler sağlar. Bütün bu dahili güvenlik izlemek için, bir insan sürücü ile elde edilir.

Mercedes, 2020 yılına kadar üretim aşamasına geçmeyi planlıyor. Henüz kesinleşmemiş bazı detaylar da mevcut. Otobüsün belde içinde evvela yakın bölgeler arasında yolculuk yapması, yarı-sürücüsüz olması ve en önemlisi düşük emisyon verimliliği de öncelikli. Yolculara konforlu bir yolculuk da vadeden yeni kuşak sürücüsüz otobüsün her yeri teknolojiyle dolu olacak. Otobüs içinde özel salonda yolcular rahat koltuk ve geniş ekran TV bunun gibi imkanlara da sahip olacak.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Teknoloji kategorisindeki diğer yazılar

Yazılım Nedir?

Opencart Yazılımı Kullanımı İle İlgili Öneriler

CRM ve ERP Yazılımları Tanımı ve Aralarındaki Farklar

İyi bir eticaret yazılımı nasıl olmalıdır?

Filezilla Kurucusu Kimdir? Nedir, Ne İşe Yarar ?

Kolay Yoldan Kod Yazma Programları

Bill Gates’in Bilinmeyen Yönleri

Sahibinden.com Onlar birer efsane ilan

Ülkemizde Girişimcilik

Kosgeb 50 Bin Lira Girişimcilik Destek Hibesi

Dijital Girişimci Nedir? Ve 13 Öneri!

Girişimcilik ve Yatırım Süreçleri

Acun ILICALI’nın Başarısının Sırları

EticaretGünlüğü”nün 5N1K’sı

İnternet Girişimciliği ve Kuluçka Merkezleri

KOSGEB’in Verdiği Destekler

İyi Bir Girişimci Olmanın Altın Kuralları

İnternet Girişimciliği ve Risk Sermayesi (Venture Capital)

İnternet Girişimciliği ve Melek Yatırımcı

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*