LİNKEDİN Microsoft SOSYAL MEDYA TEKNOLOJİ

Microsoft‘un Linkedin’i 26,2 Milyar Dolara Satın Aldı

Microsoft‘un en fazla bedel ödediği işlem olan Linkedin, aynı zamanda teknoloji devinin satın aldığı 196. şirket oldu. Son 15 yılda teknoloji dünyasında gerçekleşen en büyük 10 satın almanın toplam bedeli ise Linkedin Microsoft işlemiyle 216 milyar doları buldu.

2015 yılında, ABD’li bilgisayar üreticisi Dell’in veri depolama şirketi EMC’yi 67 milyar dolara satın alması, teknoloji dünyasının en büyük birleşme/satın alma işlemi olmaya devam ederken, bu alanda ikincilik 2001 yılında 33.6 milyar dolara Compaq’ı satın piyasa HP’ye ait.

Son 30 yılda yaklaşık 200 şirketi satın alarak bünyesine katan Microsoft’un Linkedin’i alması, Mıcrosoft tarihinin en büyük satın alması olarak tarihe geçmiştir.

Linkedin öncesinde Microsoft’un yaptığı en büyük satın almalar, 2011 yılında yaklaşık 9 milyar dolar saydığı Skype, 2013 yılında Nokiya’nın telefon birimini 7.2 milyar dolara satın aldı, 2007 yılında 6.3 milyar dolara satın aldığı online reklam şirketi Aquantive ve 2014 yılında Minecraft oyununun yapımcısı İsveçli Mojang’ı 2.5 milyar dolara satın aldı şekilde sıralanıyordu. Bu arada Microsoft’un geçen ay Nokia’nın giriş seviyesi telefonlara ait bütün varlıklarını Foxconn‘a 350 milyon dolar karşılığında sattığını da hatırlatalım.

260 firma için 75 milyar dolar harcadı

1987 yılından bu güne 196 satın alma işlemine imza atan Microsoft, bu şirketleri bünyesine katmak için toplam 63 milyar dolarlık bir tüketim yaptı. Aynı dönemde teknoloji devinin pay alımı gerçekleştirdiği şirketlerin sayısı 64’ü bulurken, bu pay alımları için de ödediği tutar 12 milyar doları aştı. Böylece Microsoft, son 29 yılda toplam olarak 260 şirket için yaptığı harcama 75 milyar doları geçmiş oldu. Üstelik bu rakam sadece Microsoft’un satın alma bedelini kamuoyuna açıkladığı uygulamalardan oluşuyor.

Aslında bir teknoloji şirketi tarafından yapılan en büyük satın alma ABD’li İnternet şirketi AOL’nin 2000 yılında 106 milyar dolara medya şirketi Time Warner’ı bünyesine katmasıydı. Fakat Time Warner bir medya şirketi bulunduğu için teknoloji dünyasındaki en büyük birleşme işlemi, Dell’in öteki teknoloji şirketi EMC’yi satın alması şekilde gösteriliyor.

teknolojisatınalmalar

 

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*