HABERLER TEKNOLOJİ

Nokia Batıyor Mu ?


Bir zamanların en iyi ve en kaliteli telefon üretici markalarından olan Nokia, son günlerde gerçekten oldukça sıkıntılı zamanlar geçiriyor. Özellikle geçtiğimiz 10 yıl içinde, neredeyse mobil cihazların yönetiminin tamamında söz sahibi olan Nokia, şimdi ise piyasadaki yerini ve kalitesini android cihaz üreticilerine bırakmış durumda. 2015 yılında, hatırlayacaksınız ki Nokia, Alcatel firması ile birleşme kararı almıştı. Birbirinden çok farklı işler yapan bu iki firmanın birleşmesi, iki firmanın da aleyhine oldu.

Bu birleşmeden en çok zararlı çıkan firma da “Nokia” oldu. Zaten son yıllarda sürekli bir batma istatistiği içeren Nokia, Alcatel ile birleşmenin, bu soruna çözüm olabileceğini düşünmüştü. Bu yüzden tek şans olarak birleşme kararına onay verdiler. Onaylama ve imza işlemleri tamamlandıktan sonra da iki firma resmi olarak bir birlik içerisine girdi.

Alcatel, Nokia’ya sadece elektrik devrelerinin daha güçlü ve seri bir şekilde geliştirilmesi konusunda yardımcı oldu. Uzun süreden beri cihazların işletim sistemlerini ve tasarımlarını kullanıcılara beğendiremeyen Nokia, Whatsapp desteğinin kalkması ile birlikte de son darbeyi almış gibi. Sanırım Nokia, cihazlarındaki işletim sistemini veya uygulama marketlerini geliştirmedikten sonra yeniden toparlanamayacak. Bu konuda Nokia, sürekli olarak diğer firmalar ile de işbirliği içerisinde. Bizim tahminimizce, Nokia düştüğü bu bataklığın içerisinden bir daha kurtulamayacak ve sonsuza dek yok olacak. Yine de eminiz ki, birçok kişi Nokia’yı ve ürettiği ilk telefon modellerini unutmayacak.


Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*