DİJİTAL GİRİŞİMCİLİK ETİCARET ETİCARET SEO GİRİSİMCİLİK

Omni-Channel Ödemeler Dönemi

Önceleri müşteriler; fiziksel mağazalar, telefon veya direk satış kanalları üzerinden alışveriş ihtiyaçlarını giderebiliyorlardı. Online alışveriş, mobil alışveriş gibi türlü alışveriş kanallarının ortaya çıkması ile ödeme yöntemleri de değişmiştir. Omnichannel kavramı da kanal yahut alışveriş yapılan cihazdan bağımsız olarak tüm müşterilere kusursuz bir alışveriş deneyimi sunabilme mantığına dayanıyor. Burada mühim olan, kullanıcıların herhangi bir kanalda yaşadığı deneyimin öteki kanallarda da birbirini destekleyecek türde olması.

 

Alışveriş deneyimini kusursuz ve tutarlı seviyeye getirmek şekilde adlandırılan omni channel’da bütün kanallarda beklentileri karşılayabilecek ödeme yolları alternatiflerinin bulunması da müşteri sadakatini artırabilecek adımlardan bir tanesi şekilde karşımıza çıkıyor. Satın alma döngüsünün tek bir kanalla sınırlı olmadığı günümüz koşullarında ödeme sistemlerinin de pratikliği ön plana çıkarması önem kazanıyor. Fakat kuruluşların yeni kavramlara karşı sahip oldukları endişeler de alternatif ödeme sistemlerinin alışveriş deneyimini tamamlayabilmesinin önüne geçebiliyor.

Dünyaya baktığımızda e-ticaret sahasında standartların üzerinde bir ortalamaya sahip olan ingiltere perakendesinin yüzde 21’inin omnichannel ödemelere ahenk sağladığını söylemek olası. ingiltere, Avrupa ve kuzey Amerika’daki perakendecilerin de hemen hemen yarısının (yüzde 46) önümüzdeki yıla dair omnichannel ödemelerle ilgili bir planı olmadığı da araştırmalar sonucunda ortaya çıkan detaylar arasında yer alıyor. Türkiye’de e-ticaretin henüz bebek adımlar attığı göz önünde bulundurulduğunda ise sahip olunan potansiyel ortaya çıktığında omnichannel ödemelerle ilgili endişelerin ciddi bir kısmının da atlatılabileceği savunulabilir.

Peki omnichannel ödemeler e-ticaret firmaları için ne anlama geliyor? Her kanala müsait ödeme sistemleri kullanımı ne benzeri faydalar sağlamaktadır?

Güvenlik

Fraud şekilde adlandırılan sahtekarlık hakkında kullanıcılar kadar e-ticaret firmaları da büyük endişeler taşıyor. Hem para kaybına hem de saygınlık kaybına yol açan bu tür sahtekarlık girişimleri, firmaları büyük ölçüde etkileyebiliyor. Lakin bu tür girişimlerin önüne geçebilmek için alınabilecek çok aşırı sayıda tedbir bulunuyor. Mesela, ödeme sayfasında kartlı ödemeyi tercih eden kullanıcıların güvenlik kodunu ibraz etmeleri, SMS yoluyla güvenlik şifresi gönderilmesi, parmak izi okutulması benzeri türlü adımlar atılarak çok fazla daha güvenilir bir alışveriş deneyimi sunulabilir.

Kullanıcı deneyimi

Kullanıcı ihtiyaçları zaman geçtikçe değişiklik gösterebiliyor ve bu nedenle beklentiler de çeşitlilik gösterebiliyor. bundan sonra çok sayıda müşteri ürün ve hizmete sahip olmanın yanı dizi nasıl bir alışveriş deneyimi yaşadığına da önem veriyor. E-ticaret mağazasının tasarımından teslimat türlerine, hatta ödeme seçeneklerine kadar nokta, bu ürünü satın alanların tercih nedenlerini şekillendirebiliyor. Her bir alışveriş kanalında birbirini tamamlayabilecek hizmetler sunan ve alıcı memnuniyetini ön planda tutan kullanıcı deneyimine sahip firmalar da doğal olarak var kullanıcılarının sadakatini kazanabiliyorlar. Omnichannel ödemelere uyum veren firmalar ise kullanıcılarına her noktada pratiklik vadederek rakip firmalardan birkaç adım öne geçebiliyor.

Erişim

Güvenlik önlemleri adımını gerçekleştirdikten ve sonrasında kullanıcılarına tüm alışveriş kanallarında kusursuz bir alışveriş deneyimi yaşatmak adına bilgilerini kayıt altına alarak ödeme kolaylıkları sunan kuruluşlar, sektörde kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Bu da potansiyel müşterilerin ihtiyaç anında bu e-ticaret sitelerini seçmelerinde büyük rol oynuyor. Böylece çok aşırı daha fazla kitleye erişebilen şirketlerin başarı grafikleri de talep ettikleri yönde yükselebiliyor.

E-ticaret sitelerinin hedefledikleri başarı seviyesini yakalayabilmelerinde kullanıcı beklentilerini odak noktalarına almaları büyük önem taşıyor.

İlginizi çekebilecek yazılar!

Mobil Ödeme Sistemleri

Alternatif Ödeme Sistemi Paykasa Kart Nedir?

Yeni Yerli Ödeme Sistemi : HepsiPay

Havale / EFT / Kapıda Ödeme Sistemleri

Ödeme kanalları Y ve Z kuşaklarına geçiyor.

Çevirimiçi Ödemelerde Şifre Kullanmak Tarih Mi Oluyor?

Ödeme Geçidi Nedir?

Nakit Ödeme Nedir?

Kapıda Ödeme Nedir?

E-Ticaret Girişimcisinin Vergi Ödeme Zamanları

EticaretGünlüğü’nün 5N1K’sı

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*