ETİCARET PAZARLAMA

Online Alışveriş Siteleri İçin İndirim Kuponu ( Kupon kodu) Yayımlamanın Önemi

Günümüzde dev bir endüstri haline gelen e-ticaret sektörü, birbiri ardına açılmaya devam eden sanal mağazaları ve sürekli artan tüketici kitlesi ile büyümeye devam ediyor. Hal böyle olunca sektörde yer alan şirketler piyasada tutunmak, bilinirliklerini arttırmak, müşteri kazanmak ve satışlarını arttırmak için birbirleriyle amansız bir yarış içine giriyorlar.

Bu yazımızda e-ticaret şirketlerinin müşterilerini memnun ederek satışlarını artırabilecekleri, online müşterilerin de bu rekabet ortamından faydalanarak daha avantajlı fiyatlarla alışveriş yapma imkanı elde edecekleri bir yöntemden bahsedeceğiz. Baştan belirteyim ele alacağımız konu yeni bir şey değil. Ancak önemi hem e-ticaret şirketleri hem de müşteriler tarafından göz ardı edilen bir konu olan Kupon Kodu (İndirim kuponu, İndirim kodu) paylaşımı.

Online müşteriler indirim kuponlarına niçin ilgi duyuyor?
  • İndirim kuponlarının almak istedikleri ürüne indirimli fiyatlarla sahip olmalarına olanak sağlıyor olması.
  • İndirim kuponlarının, diğer kampanyalardan farklı olarak ödeme sırasında indirim kazandırıyor olması. Kupon kodunu kullanarak ödeme sırasında anında indirim kazandığını gören kullanıcı bu durumdan büyük bir memnuniyet duyuyor. Markaya ve kampanyaya olan güveni artıyor.
  • Kupon kodlarının süreli olması, kupon kodlarının süresi bittiğinde indirimin kaçırılması gibi etkenler de müşteri gözünde indirimin gerçekliği ve inandırıcılığı açısından indirim kuponlarını öne çıkarıyor.
  • Kupon kodları sayesinde alışveriş için ayırdıkları bütçenin üzerinde alışveriş yapma imkânı elde ediyor olmaları.
İndirim Kodu yayımlamak sanal mağazalara ne gibi faydalar sağlar?
  • Rekabet ortamında mağazanızın bir adım öne çıkmasını sağlar,

Kupon kodları, müşterilerin sizden alışveriş yapmasını sağlamak için mağazanız lehine avantaj sağlar. Mağazanızın indirim kuponlarına sahip olan müşteriler alışveriş tercihini sizden yana kullanabilirler.

  • Belirli dönemler için piyasaya sunulan kupon kodları ile satışınızı katlayabilirsiniz

Özel günler firmaların satışlarını artırmaları için iyi değerlendirilmesi gereken fırsat zamanları olmuştur. Bu nedenle firmalar özel günlere yönelik olarak özel kampanyalar hazırlarlar. Örneğin; Anneler Günü kampanyanızı sadece Anneler Günü haftasında geçerli olacak bir kupon koduyla taçlandırabilirsiniz. Böylece hem mevcut müşterilerinizi elinizde tutar hem de kim bilir rakip mağaza müşterilerinin bile aklını çelersiniz 🙂

  • Mağaza Trafiğinizi ve Marka Bilinirliğinizi Arttırabilirsiniz

İnternet üzerinde indirim kuponlarını yayımlayan blog ve web siteler bulunuyor. Sizin mağazanız için paylaştığınız indirim kodları bu mecralarda paylaşılıyor. Bu sayede internet mağazanız pek çok web site ve blog sayfasından doğal bağlantı almış oluyor. Bu durum mağazanızın popülerliğine, ziyaretçi sayısına ve hatta Google aramalarda daha yukarılarda yer almasına bile olanak sağlıyor.

  • İndirim Kuponları Sipariş Miktarını Arttırıyor

Ziyaretçiler, sanal mağazanıza kafasında harcamaya planladığı belirli bir bütçeyle geliyor. Bu psikolojiyle düşündüğünüzde 100TL’ye kadar harcama yapmayı planlayan bir kullanıcı %20 kupon kodu kullandığında ödemediği 20TL için de farklı bir ürün sipariş edebiliyor. Yapılan araştırmalar kupon kodu kullanan müşterilerin, kullanmayanlara göre daha fazla harcama yaptığını gösteriyor.

  • Müşterilerin Gözünde Olumlu İmaj Bırakıyor

Yapılan araştırmalara göre kupon kodu paylaşan sanal mağazalar müşteriler üzerinde olumlu bir imaj bırakıyor.

Yukarıda online müşterilerin kupon kodlarına neden ilgi duyduğundan ve indirim kuponu yayımlamanın online alıveriş siteleri açısından ne gibi avantajlar getireceğinden bahsettik. Fakat ifade edilen bu araştırma sonuçlarının olumlu etkilerinden faydalanılabilmesi, başka bir ifadeyle stratejimizin geri tepmemesi için indirim kuponu paylaşırken mağazaların dikkat etmesi gereken belli kriterler bulunuyor. Şimdi gelin hep birlikte bu kriterlere bir göz atalım.

–   Yapılan araştırmalar, kupon kodu kullanan müşterilerin, bahsi geçen kuponun alışveriş sırasında indirim sağlamaması yahut geçersiz olması durumunda alışverişlerini tamamlamadıklarını gösteriyor. Bu nedenle paylaştığınız kupon kodlarının güncel ve çalışır durumda olduğundan emin olunuz.

   İlk maddede ifade edilen durumda yani İndirim kodu geçersiz olduğu için alışverişini tamamlamayan müşterilerin sizin mağazanızda bulunan ürünleri temin edebilecekleri başka mağazaların kupon kodlarını araştırarak bunları tercih edeceklerini söyleyebiliriz. Bu durumda hem müşteri, hem imaj kaybedeceğinizi ve müşterinizi rakibinize kaptıracağınızı unutmayın. Hem bu kayıp tek seferlik bir alışveriş ile de sınırlı olmayacaktır. Mağazanız müşterinin gözünde prestij kaybettiği için bundan sonraki alışverişlerinde de muhtemelen ilk olarak sizinle çalışmak istemeyecektir.

Kupon Kodu Yayımlama

Eticaretgunlugu olarak online alışveriş sitelerinin güncel indirim kodlarını ( kupon kodu, indirim kuponu ) yayımlamaktayız. Kupon kodu yayımlayarak Eticaretgunlugu.com’un okurlarına ve ziyaretçilerine ulaşmak için Kupon Sitemiz üzerinde mağazanıza ve güncel kampanya ve indirim kuponlarınıza yer verebilirsiniz.

eticaretgunlugu-kupon

Özetle;

Kupon pazarlama yönteminin e-ticaret siteleri tarafından geri plana atılmaması gereken bir pazarlama yöntemi olduğu konusu zaten bilinen bir gerçek ancak bilmeyen yahut bu işi göz ardı eden şirketler için konuyu tekrardan ele almaya çalıştık.

Tüm bu incelemelere dayanarak kupon kodu paylaşımının hem markanıza kazandırırken hem de müşterilerinizi memnun etmenin en kolay ve masrafsız yollarından biri olduğu sonucuna varabiliriz.

Yorum yaz

*