BAŞARI HİKAYELERİ Genel GİRİSİMCİLİK İLGİNÇ LİSTELER TEKNOLOJİ

Paypal’ın kurucusu Elon Reeve Musk kimdir?

 

Elon Reeve Musk 1971 yılında Güney Afrika’da doğdu. Babası mühendis ve annesi beslenme uzmanıydı. Çocukluğunu Güney Afrika’da geçiren Musk on yaşında ilk bilgisayarına sahip oldu. Kendi başına bilgisayarın bütün inceliklerini öğrendi. on yaşında bir uzay oyunu olan Blaster’ı tasarladı ve satarak 500 dolar kazandı.

17 yaşına geldiğinde gittiği okulu bırakarak, Amerika’ya yerleşmeye karar verdi. Ailesinin de desteğiyle Kanada’ya bir akrabasının yanına yerleşti. Burada 2 yıl öğrenim gördükten sonra ABD Pensilvanya üniversitesi’ne geçiş yaptı. Burada işletme ve fizik eğitimi gördü.

1995 yılında kardeşi Kimbal Musk ile Zip2 bilişim firmasını kurdu. İnternet hızla gelişiyordu. Musk kardeşler insanlara internette insanların basitçe ticaret yapabilmesi için programlar geliştiriyorlardı. Ofis olarak kiraladıkları depoda yaşıyorlardı. Para adına durumları kötüydü. Geçimlerini zor sağlıyorlardı. Fakat sıkıntılı geçen 2 yılda firmayı ayakta tutmayı başardılar.

1999 yılında o dönemin büyük arama motoru olan AltaVista Zip2 firmasını 341 milyon dolar karşılığında satın aldı. Daha sonra internet üstünden ödeme alternatifleri üzerine çalışmalar yapmaya başlandı. 2000 yılının Mart ayında x.com sanal ödeme sistemini kurdu. Daha sonra rakip bir firmayı da bünyesine katarak 2001 yılında Paypal’ı kurdu. Elon Musk idare kurulu başkanı ve Ceo oldu.

2002 yılında Paypal’ı Ebay satın aldı. Musk bu satıştaki hisselerinden 180 milyon dolar kazanmıştı. Elon artık internete yatırım yapmayı bıraktı ve asıl talep piyasası uzay mühendisliği, seçenek akıma yöneldi.

2003 yılında iki mühendis dost Tesla Motorları firmasını kurmuştu. Bu kuruluş alternatif akımla çalışan arabalar üretmeye başlamıştı. Elon Musk’ın talep alanına giriyordu bu plan. Musk 2004’te 70 milyon dolarlık yatırım yaparak firmanın bünyesine katıldı. İdare kurulu başkanı oldu. Fakat eski yönetime karışmadı. 2006 yılına gelindiğinde plan çok aşırı konuşulur hale gelmişti. Gazetelere çıkıyorlardı. Ödüller alıyorlardı. Yeni yatırımcılar katılıyordu. Ama 2007 yılında yönetimsel hatalar baş göstermeye başlamıştı. Arabanın maliyeti tanıtımından daha yüksekti. Bu noktada Musk bütün yönetime el attı. Ofisleri, elemanları, giderleri azalttı. Maliyeti düşürdü.

2008 yılında krizin eşiğindeyken masrafları azaltmaya devam etti. Parça tedarikçilerinden maliyetleri azaltmasını istedi. Arabayı her kesimin alabileceği bir fiyata kadar indirdi. Tesla Roadster 20 bin dolar olmuştu. Musk şirketi kurtarabilmek için her şeyi yapıyordu. Bilişim firmasındaki hisselerini, en sevdiği arabasını jetini sattı. Araçları üretti ve halktan güven istedi. Firma batarsa her müşteriye parasını iade edeceğinin garantisini verdi.

Musk bundan sonra firmayı toparlamaya başlamıştı. Satışlar hızlanmıştı. Yeni yatırımlar alıyordu. Çok sayıda firmanın elektrikli ve hibrit motorlarını da Tesla Motorları üretmeye başlamıştı. 2010’da Tesla Ford’dan sonra ikinci halka arz olan otomobil firması olmuştu. Firmanın geçmiş başarısı yoktu. Fakat fosil yakıtların zararları kullanmakta olanları daha çok Tesla’ya çekiyordu. Elon Musk Tesla firmasının yüzde 30 hissedarıdır. Tesla gelişmeye büyümeye devam etti. Şu an da Tesla’nın araçları ve motorları dünyanın dört bir yanında bulunmakta.

Musk’ın bununla birlikte oldukça çok projesi bulunur. Uzay projeleri için Nasa ile çalışmaktadır. SpaceX firmasıyla Nasa’ya uzay mekikleri üretmektedir. Güneş enerjisi sistemleri firması olan Solarcity’nin idare kurulu başkanıdır. Bununla birlikte en modern, hızlı ve güvenli toplu ulaşım sistemi Hyperloop’un vizyoneridir. Elon Musk’ın bu başarıları ders niteliğindedir. Bu başarı dolu yaşam için çok sayıda bedel ödemiş biridir.

Elon Musk 2016 itibariyle Forbes’e göre 10,7 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 94. insanıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*