KONUK YAZILARI

Pazar Arabasından Kargo Takip Numarasına: Türkiye’de E-ticaret

Gerek yapılan araştırmalardan, gerekse sosyal medyanın popülerliğinden, Türkiye’nin internetle olan ilişkisinin iyi olduğu bir gerçek. Türkiye’de nüfusun %45’si yani yaklaşık 39 milyon insan internet kullanıyor ve bu sayı her geçen gün hızla artıyor. Bunun etkileri de internet sektörünün her alanında görülüyor. İnternet perakendeciliği bu alanlardan biri. İnternet üzerinden satılan tüketici ürünleri pazarı artık kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı.

Türkiye dahil 7 Ülkede hizmet veren Saleduck analizine göre, Türkiye’nin potansiyeli tartışılmaz ancak diğer pazarlar ile olan farklarını da görmek, iyi anlamak gerekiyor.

Türkiye'de internet parekendeciliği

Ancak Türkiye online satışların toplam perakende satışları içerisindeki payında dünya ortalamasının oldukça gerisinde. Gelişmekte olan ülkelerde %4,5; gelişmiş ülkelerde %6,5 olan bu oran, ülkemizde %1,6. Yani büyümemiz ne kadar hızlı olursa olsun, henüz istenilen seviyelerde değiliz. Büyümenin daha da hızlanarak devam etmemesi için hiç bir sebep yok aslında.

2

Hepsiburada.com Satış Hacminde Lider

Her gün yeni bir internet mağazasının açıldığı ülkemizde en büyük e-ticaret sitesi %15’lik Pazar payı ile Hepsiburada.com. Sabancı Holding’in e-ticaret girişimi Kliksa.com ise son yıllarda en hızlı büyüme kaydeden internet sitesi.

3

Pazarın Yükünü Elektronik Çekiyor

Kategorilere bakıldığında internet perakendeciliğinde başı %40 Pazar payı ile elektronik mağazaları çekiyor. Hazır giyim sektörü %16 ile ikinci sırada.


5

İnternet Üzerinden Alışveriş Yaparken Ne Düşünüyoruz?

Peki müşterilerin düşünceleri, alışveriş yapmalarının veya yapmamalarının sebepleri neler?

Mağazanın ucuzluğu ve güvenilirliği en önemli etken iken, son zamanlarda servis ve teslimat kalitesi gibi hizmet parametreleri önem kazandı. Bu yüzden büyük şirketlerin “Aynı gün teslimat” gibi kampanyaları çokça görmeye başladık.

5

İnternet Pazarının Türkiye’deki Geleceği

Türkiye internet perakendeciliğinin yılda ortalama 12% büyüme ile, 2019’a kadar 77% büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor.


6

Aradığımız İndirim, Kuponda mı?

Araştırmalar gösteriyor ki özellikle Türkiye’de fiyat, müşteri için çok önemli. Bu da kampanyaların ve indirimlerin önemini ortaya çıkarıyor. Online alışverişlerin  sunduğu en önemli fırsatlardan biri de kupon kullanımı.

Türkiye’nin önde gelen kupon sitelerinden www.saleduck.com.tr’a göre kupon kullanarak alışverişlerinizde %50’e kadar ekstra tasarruf yapmanız mümkün.

Ancak ülkemizde kupon kullanımı henüz çok yaygınlaşmadı. İnternetten alışveriş yapan çoğu müşterini, alışveriş yaptığı mağazalara indirim kuponu bulabileceğinin farkında bile değil açıkçası. Fiyata bu kadar duyarlı ve indirimleri takip eden müşteri kitlesi için pek beklenen bir durum değil. Ancak şunu söylemek gerekir ki, kupon kullanımı dünyada her geçen gün artıyor. E-ticaret’in bu kadar büyüdüğü Türkiye’de de kupon kullanımının çok yaygınlaşacağı kesin. Hatta bir patlama bile bekleyebiliriz.

Amerika Birleşik Devletleri’ne baktığımızda, kupon kullanımı çılgınlığa dönüşmüş durumda. Amerika’da internet kullanıcılarının yarısı yani 102,5 milyon insan, internette online indirim kuponu araştırıyor. Kupon kullanımının %28’i ise mobil cihazlardan yapılıyor.

Türkiye ise henüz büyüme aşamasında. Büyümede mağazaların affiliate pazarlamasının önemini anlamaları ve kupon kampanyaların getirisini görmeleri etkisi var. Her geçen gün bilinçlenen müşteri de, indirim kuponu talebini artıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*