ETİCARET ETİCARET ALTYAPI REHBER SÖZLÜK TEKNOLOJİ

Portal Web Siteleri Nedir?, Bu Siteler Kimler Tarafından Kullanılır?, Önemi Nedir?

Web-Portal

İnternet kullanımı yaygınlaştıkça insanlara internet aracılığıyla sunulan kolaylıklar da artmaktadır. Bu yaygın kullanımın yanında teknolojik aletlerin de sürekli gelişme göstermesi, internet sitelerinin de kendilerini geliştirme ve seçeneklerini artırmalarına neden olmaktadır. Portal kavramı bu yenilenme çalışmalarının bir sonucu olarak dilimize giren bir internet terimidir. Sözlükte ana kapı anlamına gelen bu kelime web terimi olarak bir ana sayfa üzerinden diğer sayfalara açılan kapı anlamına gelir.

Yani bir web sitesindeki ana sayfa üzerinden, başka konularda verilerin bulunduğu web siteleri için bu terim kullanılır. Portal web sitesi kavramı ülkemizde Yahoo adlı portal site ile kullanılmaya başlamıştır. Günümüzde ise bu içeriğe sahip yüzlerce internet sitesi kullanıcıları kendine davet etmek için yenilikler geliştirmektedir. Hedef kitle olarak belirlenen gurubun bir portalı tercih etmesinin ana nedeni, o sitede kendisine tanınan erişim kolaylığı, hız, içerik zenginliği gibi etmenlerle doğru orantılıdır.

Portal Web Siteleri Kimler Tarafından Kullanılır

Kullanıcılar için bir tek konuda değil, onlarca konu içerisinden kendi tercih edeceklerini seçebilme imkanı tanıyan portal siteler şahıslar tarafından kurulabildiği gibi, belediyeler, devlet kurumları, özel şirketler tarafından da kurulabilmektedir. Kurum ya da firmaların portal web sitesi tercih etmelerinin ana sebebi, kullanıcılar için tek bir konuda bilgi ya da içerik sağlamak yerine çok daha fazla konuda içerik sunarak onların ihtiyaçlarını ve ilgisini çekmeye çalışmaktır.

Yani tek bir konuda bilgi vermek yerine birçok konu ile ilgili bilgi ve içerik imkanı sunularak kullanıcının o konular içinde aradığı şeyi bulmasını hedefleyen portal web sitesi sahipleri için bu çok daha mantıklı bir yoldur.

Portal Web Sitelerinde Hangi Konular Bulunur

Web sitelerinden farklı olarak kullanıcılar için onlarca değişik konu imkanı sunan portal web sitesi, genellikle insanların çokça kullandığı ve ihtiyaç duyduğu konuları kendi bünyesinde barındırır. Bu konular arasında haber, ekonomi, oyun, alışveriş, magazin, eğlence, tatil, turizm, endüstri gibi önemli konular çok tercih edilir. Bu sayılan konularda güncel içeriklerle desteklenen, kullanışlı, kolay erişim sağlayan portal siteler, her başlık altında kullanıcılar için resim, video ya da görseller kullanarak bilgi edinme şansı verir.

Tabi ki konular bunlarla sınırlı değil. Sohbet odaları içeren portal web sitesi, üyelik sağlayan kullanıcılarına birbirleriyle tanışarak sohbet etme imkanı sunar. Bu üyeler dilediklerinde birbirleriyle online oyunlar oynayıp mailleşebilir, kendi profilleri altında yayınladıkları resim ya da yazıları diğer üyelerle paylaşabilir. Ayrıca geniş kitlelere ulaşmayı hedef edinen web portal siteleri, üyelerine değerlendirme formu oluşturarak bu forumlara görüş, öneri ya da şikayetlerini doldurmalarını isteyebilir. Edinilen bu bilgiler bir veri tabanına yükleyerek sitenin kendini geliştirmesi ve yenilenmesi sağlanabilir.

Portal Web Sitelerinin Önemi

İnsanlar internete her zaman belirli bir amaçla girmez. Hatta bir konu ile ilgili internette portal web sitesi arayan insan oranı, sörf yaparken o web sitesini fark eden ve ilgi çekici bulan insanlara oranla çok daha azdır. Yani bilgisayarı üzerinde internette gezinti yapan bir insan, ilginç bulduğu bir site gördüğünde o siteyi ziyaret etmekte ve beğenmesi durumunda artık o web sitesinin müdavimi olabilmektedir. Hatta o portalı kendi çevresinde anlatarak diğer insanların da siteyi ziyaretini sağlayabilmektedir. Durum böyle olunca, portal web sitesi kurucuları portal web sitelerinde insanların dikkatini çekecek içerikler sunmaya özen gösterirler. Sıradan olan hiçbir içerik insanların ilgisini çekmez. Diğer portal web sitelerinden daha cazip bir içeriğe sahip olmaya çalışmak o portalın başarılı olmasının anahtarıdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*