ALAN ADI HABERLER PAZARLAMA PR REHBERİ

PR Değerleri Tarih Oldu !

PR, Page Rank sözcük gruplarının kısaltmasıyla oluşan bir birimdir. Page Rank da, bir internet sitesinin, Google gözündeki değerini bildiren sayılı ifadelere verilen isimdir. Bir sitenin Page Rank değeri, 0-9 arasında olabilmektedir. Birçok SEO uzmanı ve link satışı yapan kişiler tarafından oldukça büyük bir öneme sahip olan bu PR değerleri, gün itibariyle Google tarafından askıya alınmış durumda. Tabii ki bu adım, tüm sitelerin Google gözünde değersiz olduğu anlamına gelmiyor.

PR değeri yüksek bir internet sitesinden link, tanıtım yazısı veya reklam herkesin en büyük hayallerinden birisiydi. Öyle ki bu tür değerli internet sitelerinden link almak, internet sitenizin üst sıralarda yer almasında büyük rol oynamaktaydı. Ancak birçok kişi tarafından önceden de defalarca belirtilen “PR artık Google için önemli değil, Google PR’leri sıfırlayacak” cümleleri, gün itibariyle aslını buldu. Bundan böyle hiçbir link satışı yapan kişi, gönderilerinde “PR8 siteden tanıtım yazısı XX TL” gibi paylaşımlarda bulunamayacak. Bunun yerine Google tarafından oldukça önemsenen TrustRank’lara göre satış yapılacağını düşünmekteyiz. Çünkü TrustRank da, Google gözünde bir sitenin değerini ifade eden sayılardır.

Bu durum, şüphesiz ki en çok PR değerli internet sitelerine sahip olan kişileri olumsuz bir şekilde etkiledi. Sadece PR değeri için beğenmediği bir alan adı üzerinden proje başlatan kişiler ise, Google’nin attığı bu adıma gerçekten tepkili. İlerleyen günlerde PR yerine hangi terimin SEO için önemseneceğini hep birlikte göreceğiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*