ETİCARET ALTYAPI GÜVENLİK TEKNOLOJİ

Reklam engelleme yazılımlarının kullanımı azalmakta !

reklam engelleyici istatistikleri ile ilgili görsel sonucu

Reklam engelleme yazılımlarının yayıncılar ve dijital reklamcılık pazarı için epey bir ciddi bir öge olduğu malum. Dolayısıyla bundan sonra reklam engelleme yazılımlarını engellemek bunun gibi metodlar de sıkça seslendirilmeye başlanıyor. Bu açılımlar mı etkili oldu bilinmez, reklam engelleyici kullanımının en yaygın olduğu Avrupa ülkelerinden bir tanesi olan Almanya’da işler aksine gitmeye başlanmıştır gibi.

Bundesverband Digitale Wirtschaft (BVDW) ve Online-Vermarkterkreis (OVK) aracalığı ile paylaşılan bilgilere göre Almanya’daki reklam engelleyici kullanan masaüstü internet kullanıcılarının sayısı, daha doğrusu reklam engelleyicilerle görüntülenen sayfaların oranı giderek azalıyor.

2015’in sonunda yüzde 21,5 olan oran son 3 çeyrektir düşüyor ve yılın ilk çeyreğinde yüzde 20,1, ikinci çeyrekte yüzde 19,4, üçüncü çeyrekte ise yüzde 19,1’e kadar gerilemiş. Almanya’da reklam engelleyici kullanımının azaldığına aracılık eden bu sonuçlar her ne kadar azalma hızı düşse de 3 çeyrektir devam etmesi bakımından mühim.
Diğer yandan Almanya’nın reklam engelleyici kullanımının en yaygın olduğu Avrupa ülkelerinden birisi olması gibi bir gerçek mevcut. Adobe Digital ınsights’ın 2016 ikinci çeyrek araştırmasına göre reklam engelleyici kullanımında İsveç yüzde 28 ile ilk sırada gelirken, ikinci sırayı yüzde 27 ile Almanya almaktadır. Dolayısıyla Almanya bunun gibi reklamlar meselesinde katı olan bir ülkede başlayan bu gerileme öteki ülkeler için de umutların yeşermesi anlamını taşıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*