ETİCARET GİRİSİMCİLİK PAZARLAMA TÜRKİYE

Sanal Girişimciliğin Artıları ve Eksileri

Çoğu insan kendi işini kurmak ister. Ve neredeyse her şey hakkında her şey sanal olduğu bugünün dünyasında, daha fazla girişimci iş yapmak ve para kazanmak için internet üzerinden kolay yoldan bu işi yapmayı düşünmektedir. Tek bir online girişim başlatmak için bir işletme veya muhasebe eğitimi gerekmez. Aslına bakarsanız, bu sanal girişimcilerin birçok ev kadını ya da ek gelir kazanmak isteyen üniversite öğrencileri bile bunu kullanmaktadır.

Teknolojinin bu kadar hayatımızı etkilediği bilinen bir gerçektir. Girişimcilerin iştahını kabartan sanal girişimi çok uzun tutmadan, sanal bir girişimci olmanın avantaj ve dezavantajlarını inceleyelim.

İlk olarak, sanal girişim yapmanın avantajlarını ele alalım:avantaj

 • Böyle bir iş kurmak için daha az maliyetlidir.
 • Herhangi bir ev tabanlı iş ya da işlem gibi, bu daha az genel giderler anlamına gelir.
 • Her şey online yapılır çünkü ek kira veya elektrik ödeme konusunda endişelenmenize gerek yok
 • Müşterileriniz için çekici olarak piyasada rekabetçi olunacağını, ürünün fiyatı veya hizmet ücreti düşük olabilir.
 • Pazar ve iş tanıtımı kaynakların bir yeri vardır. Ve çoğu da bedava!
 • Bazı platform olarak Facebook ve İnstagram gibi sosyal medya kullanın. Sadece şirketinizin ürünlerini Facebook sayfası oluşturarak ve satarak ve halka paylaşabilirsiniz Veya ürün yaymak için Gittigidiyor, N11 ve benzeri siteleri kullanabilirsiniz. Gerçekten, sanal alemde bir girişimci hayal dünyası ve en iyi arkadaş olabilir.
 • Her şeyi ve her şeyi satmak! (Neredeyse) Herşeyi hemen internet üzerinden satmayı teklif edebilirsiniz, bunun sınırı yoktur. E-kitaplar, internet siteleri, hamur işleri ve bebek öğeleri satabilirsiniz. Ya da sanal ofis hizmetleri, programlama gibi hizmetler atölye çalışmaları yapıp sunulabilir.
 • En Sevdiğin Şeyi Yapmak; Evet, internetin getirdiği kolaylıkla, (internet dünyasındaki sanal gerçeklikte insanlar yaşıyor gibi) ek giderleri hakkında endişe duymadan ve daha geniş hedef müşterilere ulaşılabilir. Ayrıca bir sahilde tatil yaparken evde ya da bir kafede bunu yapabilirsiniz. 

Tabii ki kolay gibi gözüken girişimin, dezavantajları da var:

 • Çok Fazla Rekabet; dezavantaj İnternet satış yapan üzerinden yüzlerce aynı ürünü satan firmadan biri olabilirsiniz.  Bunların arasından sıyrılıp müşteri edinmeniz gerekecektir.
 • Ürünü satmak için internette geçireceğiniz zaman fazla olabilir;
  Müşteri bulmak zor iş ve bunun için zaman harcamak gerekir, özellikle işe yeni başlamış bir şirket iseniz bu olacaktır.
 • Müşterilerin güven sorunu olabilir;
  Bazı online iş yapan firmaların insanları dolandırması üzerine, dolandırılan bu insanlar da internet alışverişine bir antipati ile bakmaktadırlar, bu müşterileri ikna edebilecek güven unsurlarını oluşturmak gerekmekte. Ayrıca iş ile ilgili bir hata yaptığınızda binlerce kişi hiç tereddüt etmeden internet üzerinden yayın yaparak itibarınızı mahvedebilir..

Sanal bir girişimci olmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Ama bu iş başarılı olmak çok zor değildir,
ayrıca geleneksel yolu tercih edenler ile hiçbir farkı yoktur. Diğer başarılı girişimcilerin yaptığı gibi çalışkan olmak, müşteri memnuniyeti, güven, dürüstlük, ürünü zamanında teslim etmek gibi unsurlara dikkat edilirse başarı kaçınılmazdır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

2 Yorum

Yorum yaz

*