ETİCARET MOBİL TİCARET ÖDEME SİSTEMLERİ SÖZLÜK TEKNOLOJİ

Sanal kart nedir? Nasıl temin edilir?

İnternet üzerinden alışveriş yaparken en önemli sorumuz güvenli mi? Sorusu. Kart bilgilerinizin üçüncü kişilerle paylaşılmasından duyduğunuz rahatsızlık çok normal. İşte bunun gibi pozisyonlarda imdadınıza yetişen, alışverişinize korkusuzca devam edeceğiniz bir uygulama önünüze çıkacak: Sanal kart.

Kredi kartınızın bulunması gerekiyor, aslında mevcut olmayan ama kredi kartınızla beraber ve bağlı çalışan, güvenli internet alışverişleriniz için sanal kart uygulamasını tercih edebilirsiniz. İnternette kendinizi güvende hissetmiyorsanız, bilgileriniz ele geçirilirse diye telaşlanıyorsanız, bu uygulamayı kullanabilirsiniz. Nedeniyse kredi kartınıza sunulan bütün nitelikleri ve size özel fırsatları sanal kartınızda da bulabilirsiniz. Başvurduğunuz anda, kullanılabilir olarak tarafınıza kart numarası verilir. Bu sayede kredi kartı kullanırken yaşadığınız çalınma-kaybolma korkusu olmaksızın dilediğinizce alışveriş yapabilirsiniz.

Sanal Kart Nedir? Nasıl Temin Edilir?

Sanal Kart ile ilgili görsel sonucu

Kredi kartınıza bağlı olarak açılması, fiziki şekilde elinizde bulunduramayacağınız; lakin tüm alışverişlerinizde kullanabileceğiniz 16 haneli bir alışveriş kart numarasıyla karşı karşıyasınız. Düşünün ki bu numara size ücretsiz şekilde veriliyor, limitini ise yüklediğiniz para kadar yapabiliyorsunuz. Eğer sanal kartınızda kalan paravarsa hesabınıza arka aktarma şansınız da bulunuyor.

Sanal kartınız kullanıma açıldığında limiti 0 TL şekilde belirlenir. Bu karta sizin belirleyeceğiniz tutar, müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığı vasıtası ile kredi kartınızın limitinden aktarılır. Sizin haricinizde kimse kart numaranızı bilmeyecektir. Kötü niyetli kişilerin eline geçse bile limitini siz belirlediğiniz limitlerin dışına çıkılmaması, harcama yapılamaması size büyük avantaj sağlayacaktır. Üçüncü kişilerin eline geçmesi şeklinde, zor durumda kalmamanız için sanal kartınıza yalnızca alışveriş yaparken para yüklemenizi öneririm. Bu nedenle, çok yüklediğiniz miktarı alışveriş sonrası tekrardan kredi kartınıza aktarmanız en mantıklısı olacaktır.

Bazı bankalar kredi kartını ilk kez verirken bile kredi kartınızın teslimi sırasında, kullanıma hazır olan sanal kartınızın bilgilerini de size iletebilir. Fakat sanal kartınız yok ise bankanızın internet bankacılığına giriş yaparak ilgili menüden ‘Sanal Kart Oluştur’ butonuna basmanız, kartınızın aktif olması için yeterlidir. Sanal kartınız, aynı kredi kartınız bu gibi, 16 haneli kart numarasına, cvc koduna ve son kullanım tarihine sahiptir. Kredi kartınızın hesap kesim ve son ödeme tarihsel, sanal kartınız için de geçerlidir.

Sanal Kart Neden Daha Güvenli?

Sanal kartınızın daha güvenli olmasının en önemli sebebi; 0 TL limitle oluşturulmasıdır. internetten alışveriş yapacağınız zamanlarda, kredi kartı limitinizden istediğiniz miktarı sanal kartınıza aktarıp, işiniz bittiğinde kalan bakiyeyi tekrardan kredi kartınıza transfer edebilirsiniz. Bu durum limit aşımı riskinizi de ortadan kaldırmış olur. Şayet sanal kartınızda kalan parayı kredi kartınıza aktarmayı unutmuşsanız, bankanız size bir güzellik daha yapacaktır. Sizin belirlediğiniz zaman sonunda limit, kredi kartınıza otomatik olarak aktarılır. Böylece limitiniz ilk günkü gibi sıfırlanmış olur.

İnternet alışverişlerinizde kredi kartı bilgilerinizi doğaldır ki hepimiz çekiniyoruz. Sanal kart uygulaması için bu şüphelere gerek bulunmamaktadır. Satış işlemi oluşturan sitelere güvenmemeniz, bilgilerinizi çalabilir korkusu, sanal kart sahipleri için geçerli değildir. İlk nedeni; daha önce de belirttiğim gibi limitini sizin belirlemiş olmanızdır. Diğer nedeniyse sanal kartınızı dilediğiniz an kullanmaktan vazgeçebilirsiniz. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak kartınızın iptalini isteyebilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, sanal kartınızın limitini 0 TL yaptığınızda kartınız kullanıma kapanmış olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*