ETİCARET MOBİL TİCARET PAZARLAMA

SEM (Search Engine Marketing)

Arama Motoru Pazarlaması :SEM (Search Engine Marketing)

Arama motoru pazarlaması ile firmalar web adreslerini ya da online mağazalarını internet aramalarında daha üst sıralara çıkarmak için kullandıkları bir yöntemdir.

SEM reklamları, işletmeniz ile alakalı kelime veya kelime öbeklerinden oluşan anahtar kelimeler seçilerek oluşturulur. Kullanıcılar bu kelime ya da öbeklerin birini kullanarak arama yaptığınızda ya arama sonuçlarının altında ya da yan sütunda gözükecektir. Üst sıralarda gözükmek iyidir, müşterinin ilgisini çekmiş olursunuz. Müşteri ya satın alma yapar ya da firmanızın ürün ya da hizmetlerine ilgi duyar.

Ayrıca, arama motorunu kullanarak arama sonuçlana göre hedef kitlenizi belirleyerek, bu kitleler ile ilgili reklam ve tanıtım faaliyetleri konusunda firmanıza yardımcı olur.

SEM reklamlarını oluşturmuş olduğunuz kriterlere göre düzenleyebilirsiniz. Mesela, hangi coğrafyada yayınlanmasını istiyorsanız orada yayınlanır, hangi diller için yayınlarsanız o diller için yayınlanır gibi…

SEM reklamları için, sizlere yardımcı olan firmalarla tıklama başı maliyet seçeneği ile anlaşmanız, sizin denetiminiz olmadan borçlandırma durumu olabilir. Bunun önüne geçmişsinizdir.

Minimum harcama zorunluluğu yoktur; SEM için ödenecek tutar tarafınızca belirlenir. Örneğin, reklamınıza 20 TL’lik bütçe ile bir günlük bütçe ve her tıklama için on kuruşluk bir maliyet belirleyebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri seçmek ve bütçeyi verimli kullanmak için, tabiî ki ya internetten araştırınız ya da bilen birisine danışınız.

Reklam anlaşmalarınızı iki türlü yapabilirsiniz, ya reklam gösterildiğinde ya da reklam tıklattığında: tabii ki en mantıklı seçenek reklam tıklandığında olandır.

Reklamınızı eğer belirli bir bölgeye hitap ediyorsanız o bölgeye yapmanız, verimli bir çalışma olacaktır.

Peki anlatmış olduğmuz bu SEM arama motorları hangileridir?

Daha detaylı bir ayrıştırma yöntemi izlenecek olursa SEM, arama motorlarına yönelik çalışmaları hedefleyen  şu 3 disiplinin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır;

  • Search Engine Advertising – SEA (PPC)
  • Search Engine Optimization – SEO
  • Search & Web Analytics

 sem

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*