SÖZLÜK TEDARİK ZİNCİRİ ve TEDARİK YÖNETİMİ

Sevkiyat ve Kargolama Nedir?

E-Ticaret yapan firmalar müşterilere ürünleri en kısa sürede göndermeye çalışmaktadırlar. Bunu için hangi yöntem en uygun ve hızlı ise o yöntemi kullanmaya çalışmaktadırlar. Genellikle ürün sevkiyatı kargo firmaları kanalı ile yapılmaktadır. Ancak bazı firmalar kendi imkanlarını kullanarak belirli bölgere hizmet etme gayesindedirler. Mesela; İstanbul’da bulunan firmalar genelde İstanbul için sevkiyatları aynı gün ve kendileri yapmak ya da özel kuryeleri kullanarak müşterilerine ulaştırma geyesindedirler. Bunun enson örneğini Makro Marketlerini açmış olduğu internet sitesi olan Ankara’da üç mahalleye kendi araçları ile hizmet eden Markasepet.com isimli internet sitesidir.

Kargo firmaları ile çalışma şekillerine gelince, firmalar satış rakamlarına gore kargo firmaları ile özel anlaşmalar yapmaktadırlar. Genellikle kargo ücret tahsilatı belirli bir ürün satışından sonraki ürün fiyatını satıcı karşılar, bu miktarın altındakini da alıcı.

Tedarik zincirini iyi kurgulayan, teslimat performansını iyileştirir dolayısıyla da satışları artacağından stok maliyeti minimuma iner. Bununla beraber müşteri sayısında artış meydana gelir.

Bunlar da ilginizi çekebilir !

Yorum yaz

*